Ogrodzenie betonowe czy metalowe? Kilka wskazówek zanim wybierzesz

Ogrodzenie betonowe czy metalowe? Kilka wskazówek zanim wybierzesz

Ogrodzenie posesji zapewnia bezpieczeństwo mieszkańców i chroni przed intruzami. Istotną kwestią jest wybór odpowiedniego ogrodzenia, tak aby spełniało ono swoją funkcję i jednocześnie mogło służyć przez dłuższy czas. Płot metalowy i betonowy znacznie różnią się między sobą, dlatego warto zastanowić się co wybrać, zanim ostatecznie zdecydujemy się na zamówienie ogrodzenia.

Płot metalowy

Ogrodzenie metalowe są najczęściej zamawiane przez klientów. Najprostszą wersją jest siatka montowana do słupków – jest to metalowe ogrodzenie o uniwersalnym charakterze, wyjątkowo proste w montażu i stosunkowo tanie. Alternatywą dla zwykłej siatki mogą być również panele, które występują w sprzedaży w wariantach o różnej grubości.

Panele to ogrodzenie, które może znaleźć zastosowanie nie tylko na gruncie, ale równie często wykorzystuje się je jako mobilne ogrodzenia placów budowy czy eventów. Osoby o większych wymaganiach inwestują zwykle w ogrodzenia kute, które wyglądają solidnie i są bardzo efektownie. Często tego typu ogrodzenia metalowe zalicza się do kowalstwa artystycznego, ponieważ na panelach znajdują się fantazyjne sploty i desenie.

Warto jednak pamiętać, że wybierając tak atrakcyjne wizualnie ogrodzenie, musimy się liczyć z wysokimi kosztami związanymi z zakupami ogrodzenia oraz jego montażu, który wymaga specjalisty. Należy również pamiętać o konieczności konserwowania ogrodzenia wykonanego z metalu, ponieważ po kilku latach użytkowania można zauważyć pierwsze oznaki korozji.

Płot betonowy

Ogrodzenia betonowe cieszyły się dużą popularnością kilkanaście lat temu – obecnie montuje się ich nieco mniej, jednak nadal można wybrać ten typ ogrodzenia. Jest ono wykonywane z gotowych, prefabrykowanych segmentów. Są one lite lub ażurowe, występuje wiele wariantów zdobień i deseni, dlatego każdy może wśród nich znaleźć coś odpowiedniego.

Betonowe płoty mają niewątpliwą zaletę – są wyjątkowo mocne poprzez solidne wykonanie. Segmenty betonowe są odporne na mróz, dobrze znoszą zmienne warunki atmosferyczne, nie ulegają korozji. Nie da się jednak ukryć, że ogrodzenie betonowe nie wyróżnia się szczególnymi walorami estetycznymi, dlatego nie zawsze pasuje ono do ogólnej stylistyki domu czy podwórka.

Ogrodzenia betonowe nie są proste do wykonania – o ile segmenty są odlewane i dowożone do klienta, o tyle wykonaniem fundamentów musi się zająć sam. Wykop powinien mieć głębokość 40-50 centymetrów, ponieważ fundament musi udźwignąć ciężkie, odlane z betonu segmenty.

Który płot wybrać?

Wybór konkretnego typu ogrodzenia powinien zależeć już od jego użytkownika. Jeśli komuś zależy na walorach estetycznych, to kute ogrodzenia metalowe wyglądają najlepiej. Nie są jednak tak solidne i odporne na warunki atmosferyczne, jak ogrodzenia betonowe. Beton sprawdzi się przy ogrodzeniach solidnych, które mają przetrwać nawet kilkadziesiąt lat i przy których walory estetyczne schodzą na dalszy plan. Przy konieczności wykonania szybkiego ogrodzenia za niewielkie pieniądze, dobrym wyborem jest siatka lub gotowe panele metalowe.

gigambisArtykuł powstał przy współpracy z ogrodzenia-betonowe.com.pl