Drzwi zewnętrzne: drewno i inne materiały

Drzwi zewnętrzne: drewno i inne materiały

Design drzwi wejściowych silnie i całościowo wpływa na estetykę budynku. Liczy się jednak nie tylko wzornictwo, ale także materiał, z którego wykonano drzwi zewnętrzne. To właśnie materiał ma kluczowe znacznie dla właściwości termicznych i akustycznych drzwi. Wybór materiału skrzydeł nie ma natomiast większego znaczenia dla bezpieczeństwa domu: w tej dziedzinie większe znaczenie ma jakość zamka i inne stosowane zabezpieczenia.

Drewniane drzwi zewnętrzne

Najbardziej popularnym materiałem, z którego wykonuje się drzwi zewnętrzne jest drewno lite. Rzadziej niż w przypadku drzwi wewnętrznych stosuje się natomiast płyty wiórowe i materiały drewnopochodne, gdyż cechują je gorsze parametry techniczne. Szczególnie interesują się drzwi wykonane z drewna twardego, w tym zwłaszcza z materiałów szlachetnych, takich jak mahoń. W porównaniu z drewnem miękkim (np. sosnowym) drewno szlachetne rzadko ulega odkształceniom pod wpływem wilgoci i temperatury. Dużą trwałością cechują się zwłaszcza drzwi z drewna dębowego. Bardzo efektownie prezentują się drzwi zewnętrzne z drewna wiśniowego, o pięknym naturalnym kolorze i usłojeniu – trzeba jednak pamiętać, że z upływem lat drewno wiśniowe ciemnieje. Niezwykle efektowne jest także drewno orzechowe, które wymaga jednak lakierowania i jest stosunkowo trudne w obróbce. Jeśli zależy nam na naturalnym, rustykalnym wyglądzie dobrze sprawdzi się nielakierowane drewno świerkowe.

Drzwi szklane i stalowe

Architektura współczesna lubi duże przeszklenia: dotyczy to także drzwi zewnętrznych. W projektach domów nowoczesnych szkło jest zdecydowanie preferowanym materiałem. Osoby ceniące prywatność mogą jednak wybrać szkło matowe i barwione, a także drzwi częściowo przeszklone. Ciekawym wyborem estetycznym może stać się także efektowne szkło witrażowe lub weneckie. Stalowe drzwi zewnętrzne charakteryzują się natomiast dobrym współczynnikiem przenikalności ciepła, nowoczesnym wyglądem oraz dużymi możliwościami aranżacyjnymi.

Oferta wszystkich rodzajów drzwi z montażem jest dostępna pod adresem: https://gerde.pl/.

Tworzywa sztuczne

PVC, materiały kompozytowe i inne tworzywa sztuczne uchodzą za gorszy wybór materiału drzwi wejściowych. Jeszcze do niedawna “plastik” kojarzył się nam z taniością, tworzywa sztuczne nie zapewniały też odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Współczesne kompozyty są jednak trwałe, solidne i estetyczne. Pozwalają też na stworzenie kolorów i wzorów niemożliwych do uzyskania za pomocą drewna. Wiele materiałów kompozytowych cechuje się też niepalnością i doskonałymi właściwościami izolacyjnymi. Drewno lite, zwłaszcza tańsze drewno sosnowe, absorbuje wilgoć, co w sezonie zimowym prowadzi do odkształceń i trudności z zamykaniem i otwieraniem drzwi wejściowych. We współczesnych domach samowystarczalnych energetycznie stosuje się niemal wyłącznie drzwi zewnętrzne wykonane z kompozytów (często pochodzących z recyclingu, a więc bardziej przyjaznych dla środowiska, niż drewno).