Jak wyposażyć łazienkę i toaletę w małej siłowni?

Jak wyposażyć łazienkę i toaletę w małej siłowni?

Nowoczesne zasady wyposażania wnętrz w miejscach dużego natężenia klientów, są ściśle określone przepisami sanepidu i należy ich przestrzegać tak, by mieć pewność, że przy odbiorze takiego pomieszczenia, instytucja ta nie będzie miała żadnych zastrzeżeń. Rosnąca potrzeba dbania o higienę i skuteczne zabezpieczenie zdrowia klientów korzystających z przestrzeni publicznych, składają na plecy ich właściciela czy osoby prowadzącej, dużą odpowiedzialność.

Podstawowe zasady wyposażenia łazienek i toalet w siłowniach

Wśród najważniejszych elementów wyposażenia siłowni czy klubu fitness, jeśli chodzi o pomieszczenie, jakim jest łazienka i toaleta, należy wymienić odpowiednie urządzenia higieny osobistej, ale i szereg instrukcji, które muszą zostać umieszczone w pomieszczeniu. Przepisy sanepidu regulują tu ściśle, ile umywalek musi znajdować się na liczbę użytkowników siłowni, ile powinno być toalet i jaka musi być powierzchnia tych miejsc, by można było z nich korzystać bezpiecznie. Podobnie, na stronach sanepidu znajdzie się listę od A do Z rzeczy, które w łazienkach klubowych muszą się znaleźć (od pryszniców, kranów, środków czystości, po dozowniki na mydła, suszarki do rąk czy środki dezynfekujące).

Artykuły higieny osobistej

Najważniejsze artykuły pierwszej potrzeby, o których uzupełnianie regularnie trzeba dbać w siłowniach, to mydło, papier toaletowy oraz ręczniki (zarówno papierowe, jak i tradycyjne). Warto rozważyć tu dozownik łokciowy do łazienek oraz toalet, ponieważ jak wskazują badania, jest on o wiele bezpieczniejszy w użytkowaniu niż dozowniki ręczne. Łokciowa lub bezdotykowa opcja dozowania mydła czy żelu pod prysznic po siłowni, zapewni również mniejsze ryzyko rozprzestrzeniania się zarazków z jednych klientów siłowni, na innych. Ważnym elementem będą też ręczniki, które pozwolą odsączyć nadmiar potu po treningu i dadzą pewność, ze nawet klienci, którzy zapomną własnych, będą mogli z nich skorzystać.

Sprzątanie i dezynfekcja łazienek

Po wyposażeniu łazienki w siłowni, oczywiście zgodnie z wytycznymi znalezionymi na stronie sanepidu, należy pamiętać, że prowadzenie miejsca do ćwiczeń typu siłowe czy fitness, nie kończy się na jednorazowym zapewnienie środków czystości. Właściciel siłowni musi regularnie dbać o to, by wszystkie pomieszczenia były posprzątane i zdezynfekowane, tak by żaden z klientów nie był narażony na złapanie w tym miejscu bakterii, grzybicy czy groźnych wirusów. Systematyczna wymiana i uzupełnianie mydeł, ręczników, papieru, czyszczenie pomieszczeń łazienkowych – to absolutne podstawy.