Jak stworzyć łazienkę odpowiednią dla wielopokoleniowej rodziny?

Jak stworzyć łazienkę odpowiednią dla wielopokoleniowej rodziny?

Łazienka dla wielopokoleniowej rodziny – jakie udogodnienia powinny się w niej znaleźć?

Tworząc łazienkę, z której korzystać będzie wielopokoleniowa rodzina, należy pamiętać o szeregu udogodnień, które mogą pozwolić korzystać z niej bez przeszkód zarówno dzieciom, dorosłym, jak i osobom starszym. O jakich elementach koniecznie trzeba pamiętać?

Na pewno należy zwrócić uwagę na elementy wykończenia. Posadzka powinna być równa, nieśliska, ale i powinna się na niej znaleźć strefa kąpielowa bez wysokich rantów. Doskonale sprawdzi się wnęka prysznicowa ze ścianką prysznicową. W przypadku rodziny, w której są małe dzieci, ale i osoby starsze można zdecydować się na kabinę z brodzikiem. Ważne jednak, by wejście do kabiny było łatwo dostępne i niewysokie. Wewnątrz kabiny prysznicowej powinny znaleźć się uchwyty, z których mogą korzystać osoby starsze, ale i wieszaki, które sprawdzą się na ręczniki potrzebne podczas kąpieli. Istotne znaczenie ma również odpowiedni dobór armatury łazienkowej. Modele z termostatem i perlatorem będą świetnym wyborem. Armatura z ogranicznikiem temperatury zapewni bezpieczeństwo użytkowania łazienki wszystkim jej użytkownikom. Dzięki niej ani osoby starsze ani dzieci nie poparzą się podczas korzystania ze słuchawki prysznicowej czy też deszczownicy. Perlator w armaturze łazienkowej w przypadku rodziny wielopokoleniowej jest absolutnie niezbędny. Im więcej jest użytkowników łazienki, tym oszczędność wody jest ważniejsza. Dlatego ograniczenie jej ilości poprzez zastosowanie strumienia napowietrzonego jest istotne. Dla miłośników długich kąpieli sprawdzi się wanna z niższym rantem, przed którą stać będzie antypoślizgowy dywanik łazienkowy wykonany z dodatkiem włókna bambusowego.            

Jak zapewnić ergonomię w łazience dla wielopokoleniowej rodziny?   

Przy tworzeniu łazienki dla wielopokoleniowej rodziny ważna jest nie tylko wygoda, czyli zastosowanie np. ścianki prysznicowej, czy parawanu nawannowego, ale i estetycznego odpływu liniowego bądź praktycznego korka typu klik klak w wannie lub umywalce, a także stworzenie praktycznej wyspy łazienkowej. To właśnie na niej znajdą się wspomniane umywalki. Armatura z perlatorem zapewnia oszczędność, ale taka działająca na czujnik ruchu jest jeszcze bardziej praktyczna. W ten sposób jeszcze bardziej można ograniczyć zużycie wody. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą: https://sevante.pl/