Jadalnia w biurze bez okien. Jak ją zaaranżować i doświetlić?
Jadalnia to niezwykle ważne miejsce w każdym biurze. Pomieszczenie to pozwala chwilowo odpocząć od pracy, a także sprzyja integracji i wytworzeniu pozytywnej atmosfery w firmie. Aby jednak tak było, musi być odpowiednio urządzona, w czym niemałą przeszkodą może być brak okien. Jak rozwiązać ten problem i zaprojektować przyjazną, funkcjonalną jadalnię?
Oświetlenie jadalni bez okien
Podstawowym sposobem uzupełnienia niedoboru światła naturalnego w pomieszczeniu jest zastąpienie go oświetleniem sztucznym. Mając to na uwadze, planowanie urządzania jadalni umieszczonej w biurze bez okien należy zacząć od wyboru odpowiednich źródeł światła. Jak tego dokonać? Najlepszym rozwiązaniem będzie tu oświetlenie wieloźródłowe. W tym też celu jedną, główną lampę sufitową, uzupełnij elementami dodatkowymi. Najlepiej w tej roli sprawdzą się eleganckie kinkiety ścienne, oprawy halogenowe czy dyskretnie schowane listwy LED-owe. Te ostanie można z łatwością ukryć pod gzymsami szafek czy nad blatem roboczym. Dzięki temu odpowiednio spełnią swoją rolę i efektywnie oświetlą jadalnię, bez nadmiernego koncentrowania na sobie uwagi.
W zależności od wystroju biura, dobierając oświetlenie do pomieszczenia jadalnego, możesz także pokusić się o odrobinę blichtru. Delikatne, efektowne lampy w odcieniach złota, odpowiednio doświetlą jadalnię, sprawiając, że będzie ona wręcz promieniować blaskiem. Nadadzą jej też wrażenia ciepła oraz luksusowego charakteru.
Dobór odpowiednich mebli
Tuż po oświetleniu, istotne znaczenie podczas urządzania jadalni bez okien ma jego odpowiednie umeblowanie. Kwestia ta, wbrew pozorom, znacząco wpływa na klimat i aurę pomieszczenia. Nieodpowiednio przemyślana, może skutecznie zaciemnić i przytłoczyć wnętrze. Aby tego uniknąć, zrezygnuj więc z ciemnych, masywnych mebli. Ich miejsce dużo efektywniej zastąpią lekkie, nieskomplikowane formy. Białe, połyskujące stoliki z krzesłami, jasna zabudowa, liczne przeszklenia – takie akcenty, w połączeniu z wielowymiarowym oświetleniem, optycznie rozjaśnią oraz ożywią każdą jadalnię.
Jednokolorowa, monotematyczna aranżacja to jednak niejedyne rozwiązanie. Pomieszczenia bez okien muszą skutecznie odwracać uwagę od braku naturalnego oświetlenia. Nic tak nie pomoże Ci osiągnąć tego efektu, jak ciekawy, zadziorny kontrast. Białe stoły połączone z czarnymi szafami, ciemne dodatki na pastelowych powierzchniach, oryginalne, nieoczywiste kształtem meble na wymiar – takie rozłożenie akcentów zwiększy nie tylko atrakcyjność, ale i funkcjonalne zastosowanie jadalni.
Układ pomieszczenia i dodatki
Poza zamontowaniem odpowiednich źródeł światła czy grą barw i kontrastów, problem niedoświetlenia możesz rozwiązać poprzez odpowiedni układ wnętrza. Nie potrzeba przy tym wiele – często wystarczy już otwarcie jadalni na biuro poprzez wyburzenie ściany działowej. Ponieważ jednak w miejscu pracy rozwiązanie to może być trochę niepraktyczne, dobrą alternatywą będzie również wykonanie jej z przeszklonych powierzchni. Te zaś efektownie współgrać będą z jasnymi, błyszczącymi płytkami, designerskimi lustrami oraz chromowanymi akcentami. Połączenia takie sprawią, że jadalnia nie tylko nabierze głębi, ale będzie wyglądała na dużo jaśniejszą niż w rzeczywistości. Efekt ten spotęgujesz zaś, umieszczając w niej dodatkowo modne, podświetlane panele, witraże, szklane lub ceramiczne ozdoby czy nawet rośliny.
Ciekawe dekoracje roślinne, w zestawieniu ze szklanymi świecznikami i ceramicznymi wazonami, mogą stanowić jedną z najbardziej efektywnych aranżacji w biurze.
Jadalnia pozbawiona okien nie musi być nudna. Odpowiednio przemyślana i zagospodarowana, nie tylko dorówna, ale z pewnością i przewyższy swą atrakcyjnością niejedno wnętrze. Wystarczy, że zastosujesz kilka powyższych trików, a Twoje biuro niemal automatycznie zmieni się w przyjazne i komfortowe miejsce pracy.