Jadalnie w stylu skandynawskim – na co zwrócić uwagę?

Jadalnie w stylu skandynawskim – na co zwrócić uwagę?

Jadalnia to miejsce spotkań przy rodzinnym stole. Bardzo ważne jest zaaranżowanie jadalni, która będzie nie tylko elegancka, ale przede wszystkim wygodna. Jak zaprojektować jadalnię w stylu skandynawskim?

Styl ma znaczenie

Styl skandynawski od wielu już lat króluje w naszych mieszkaniach i nic nie wskazuje na to, by szybka miało się to zmienić. Dlaczego? Meble w stylu skandynawskim to proste linie, jasne kolory oraz naturalne materiały. Prostota i minimalizm to podstawowe cechy stylu.

Jadalnia w stylu skandynawskim świetnie sprawdzi się nie tylko w dużych mieszkaniach. Idealnie pasuje również do mieszkań mniejszych, jakie często spotykamy w blokach. Jasne kolory, naturalne materiały oraz umiłowanie światła optycznie powiększą każdą przestrzeń. Unikanie dużej ilości dodatków, proste linie oraz funkcjonalność to cechy, które pozwolą na uzyskanie przestrzeni.

Jego wysokość stół

Stół jest jednym z najważniejszych elementów, na które powinnyśmy zwrócić uwagę chcąc zaprojektować wygodne oraz funkcjonalne pomieszczenie. Nie można również zapomnieć o krzesłach, dzięki którym będziemy mogli komfortowo spożywać posiłki.

Wybierając stół do jadalni trzeba podjąć decyzję, czy najkorzystniejszy będzie stół prostokątny, kwadratowy, czy może okrągły. W mniejszych jadalniach sprawdzi się niewielki stół z możliwością rozkładania.

Wybierając stół do jadalni musimy dobrać jego rozmiar do ilości osób, które codziennie będą zasiadały do posiłków. Idealnym rozwiązaniem jest 60 cm dla osoby. Zgodnie z tym zaleceniem dla rodziny 4 osobowej idealny będzie stół prostokątny o długości 120 cm. Dla 6 osób będzie to 180 cm.

Usiąść wygodnie

Krzesła w stylu skandynawskim to kolejny element wystroju niezbędny w jadalni. Najczęściej ich konstrukcja jest drewniana, gdzie oparcie płynnie przechodzi w wygodne siedzisko. Jednolita forma oparcia oraz siedziska to jedna z najbardziej charakterystycznych cech krzeseł.

Mimo drewnianej konstrukcji krzesła w stylu skandynawskim wydają się być delikatne oraz subtelne. Nie sprawiają wrażenia ciężkich i topornych, dzięki czemu świetnie wpisują się również w niewielkie przestrzenie.

Wybierając krzesła do jadalni należy również zwrócić uwagę na wykończenie siedziska oraz oparcia. Drewno nie jest jedynym materiałem, który sprawdzi się w jadalni. Krzesła w stylu skandynawskim mogą być tapicerowane, wykonane z polipropylenu, czy nawet metalowe.

Stół i krzesła skandynawskie z poduszką to najważniejsze meble funkcjonalnej jadalni. Chcąc stworzyć eleganckie pomieszczenie należy również pamiętać o dodatkach. Drewniany zegar na ścianę, ramki na zdjęcia, czy ciekawy napis na ścianę sprawią, że jadalnia stanie się przytulnym i rodzinnym miejscem.