Meble kuchenne z drewna

Meble kuchenne z drewna

Meble kuchenne wykonane z drewna coraz częściej goszczą w naszych domach. W zależności od drewna, z jakiego są wykonane mogą wyglądać ekskluzywnie i surowo lub swojsko i przytulnie. Ponieważ kuchnia jest najważniejszym pomieszczeniem w naszym domu, ważne jest abyśmy czuli się w niej swobodnie, ale także żeby zachwycała wyglądem i funkcjonalnością. Meble kuchenne wykonane z drewna, jak każde inne wyposażenie naszego domu, posiadają wady i zalety.

Zalety drewnianych mebli kuchennych

Jedną z największych zalet drewnianych mebli kuchennych jest możliwość ich naprawiania. W przypadku niewielkiego defektu, takiego jak przypalenie lub uszkodzenie nożem, doświadczony stolarz nie powinien mieć problemu z naprawą. Wiele osób decyduje się na zakup drewnianych mebli kuchennych nie ze względu na ich funkcjonalność, ale ze względu na ich wygląd. Biorąc pod uwagę cenę oraz nienaganną prezencję, drewniane meble dodają kuchni prestiżu oraz elegancji. Niewątpliwą zaletą mebli kuchennych wykonanych z drewna jest także ich trwałość. Ponieważ jest to materiał naturalny, przetrwają one znacznie dłużej od standardowych płyt meblowych. Warto skorzystać z oferty firmy wykonującej kuchnie na wymiar.

Wady drewnianych mebli kuchennych  

Tak jak i zalety, meble kuchenne wykonane z drewna posiadają też wady. Jedną z największych jest ich wysoka cena. Koszt wykonania drewnianych mebli kuchennych może być bardzo wysoki. Na cenę składają się m.in. koszty materiału oraz robocizna. Trzeba bowiem pamiętać, że wykonanie mebli z drewna jest bardzo ciężką pracą i wykonanie całego zestawu mebli może zająć stolarzowi dużo czasu. Kolejną wadą drewnianych mebli kuchennych jest ich wrażliwość na zmiany temperatur oraz wilgotności w pomieszczeniu. W wysokich temperaturach meble mogą wysychać, a w rezultacie pękać, co na pewno nie wprawi właściciela w zachwyt. Jeśli wilgotność w kuchni będzie zbyt duża, meble mogą „puchnąć” co może powodować np. trudności z otwieraniem oraz zamykaniem szafek i szuflad. Drewniane meble kuchenne z biegiem czasu potrzebować będą także konserwacji, co przysporzy właścicielowi kolejnych kosztów, z czym trzeba się liczyć przy wyborze i kupnie mebli wykonanych z drewna.

Drewniane meble kuchenne – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Istotnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze drewnianych mebli kuchennych jest kolor oraz rodzaj drewna, z jakiego zostaną wykonane. Ważne jest, aby meble zostały wykonane z litego drewna, gdyż przy kontakcie z żywnością, nie będą one stanowiły dla niej żadnego zagrożenia. Najczęściej meble te wykonywane są z olchy, dębu oraz sosny, ale na rynku pojawia się nieustannie coraz większa ilość dostępnych rodzajów drewna. Szczególną popularnością cieszy się drewno egzotyczne, takie jak mahoń czy palisander.

Artykuł powstał we współpracy z https://kuchnieportal.pl/