Listwy przypodłogowe – niezbędny dodatek do mieszkania
Jak w przystępny i stylowy sposób wykończyć podłogę w mieszkaniu? Idealnie do tego celu sprawdzą się listwy przypodłogowe, którym poświęcony jest poniższy artykuł.
Listwy przypodłogowe mają zastosowanie nie tylko jako element maskujący przerwy dylatacyjne podłóg, ale są też ważnym dodatkiem do wystroju pomieszczenia i detalem, mających wpływ na estetykę pomieszczeń. Często pojawiają się, jednak problemy z wyborem rodzaju listew, zwłaszcza wówczas, kiedy łączymy ze sobą materiały o różnych kolorach.
Jak dobierać listwy podłogowe i jakich błędów unikać?
Przede wszystkim z listew nie powinno się rezygnować, co jest częstym błędem popełnianym podczas wykańczania pomieszczeń. Listwy, mocowane na stylu podłogi ze ścianą są w stanie zakryć to newralgiczne miejsce, gdzie gromadzi się wiele kurzu, ale pełnią też inne funkcje.
Dobre listwy łącza w sobie kilka cech i są w stanie dodać uroku każdemu pomieszczeniu. Oto ich najważniejsze role.
Maskowanie szczeliny dylatacyjnej
To główna i najbardziej znana rola, jaką pełnią listwy przypodłogowe. Sama szczelina pełni ważną funkcję, gdyż chroni posadzkę przed wybrzuszaniem się w efekcie pojawiających się zmian wilgotności. Odstęp spełnia rolę “amortyzującą” w zakresie ruchów powodowanych kurczeniem się i rozszerzaniem desek lub paneli.
Wiele osób uważa, że szerokość listwy nie ma znaczenia, tymczasem jest ona bardzo ważna, gdyż listwa powinna zakryć szczelinę. Nie może, zatem być zbyt wąska.
Listwa, która jest estetyczną “kropkę nad “i”” w zakresie dekoracji wnętrza…
Listwy przypodłogowe same w sobie mogą być też ozdobą w pomieszczeniach, o ile wybierzemy takie, które wyglądają estetycznie i nowocześnie. Choć nie jest to ich główne zadanie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie by połączyć wysoką funkcjonalność i design.
Listwa idealnie dopasowana do podłogi i estetyczna, czyli… zestaw idealny
Wybierając listwę należy zwrócić uwagę na podłogę, a przede wszystkim materiał z jakiego jest wykonana. I tak np. do podłóg drewnianych poleca się listwy z tego samego materiału, co wygląda estetycznie i jest praktyczne.
Specjaliści wskazują, że warto też stosować kilka zasad podczas wyboru listew. I tak np. by uniknąć kontrastu do ciemnych podłóg należy dobierać niskie listwy, np. ćwierćwałki. Zdecydowanie wyższe cokoły powinno się z kolei łączyć z jasnym drewnem. Z kolei do posadzek ceramicznych np. w salonie lub pokoju dziennym warto wybrać inne rodzaje listew niż cokoły ceramiczne.