Sprężarki tłokowe
Za dużą użyteczność owego rodzaju narzędzi, jakimi są sprężarki tłokowe, odpowiedzialna jest przede wszystkim ich duża adaptacyjność do różnych oczekiwań które możemy im stawiać, zacząwszy od normalnych przydomowych stacji przygotowania powietrza do urządzeń z silnikiem pneumatycznym, aż po specjalistyczne stacje pneumatyczne wspomagające linie automatyczne w produkcji przemysłowej.
Budowa oraz funkcjonowanie sprężarki tłokowej
Do głównych składników sprężarki tłokowej kwalifikuje się korpus cylindra, głowicę z zaworami i system korbowy, w skład którego wchodzą: tłok, korbowód oraz wał korbowy. Tłok robi treningi posuwisto-zwrotny. Kierując się w dół, tworzy podciśnienie w walcu. Rozbieżność ciśnień pomiędzy atmosferą, natomiast powietrzem w walcu wywołuje otwarcie zaworu ssącego, w efekcie czego cylinder napełnia się.
Sprężarki tłokowe – wykorzystanie
Sprężarki tłokowe to najpowszechniejsze kompresory stosowane zarówno w przemyśle, jak również usługach. Mnóstwo rodzajów, rozwiązań oraz właściwości powoduje, iż znajdują wykorzystanie zarówno w przemyśle ciężkim, jak również precyzyjnym. Kompresory tłokowe powszechne znajdują wykorzystanie zarówno w produkcji przemysłowej, jak również w pracach warsztatowych. Zaopatrzone w napęd elektryczny mogą być stosowane w miejscach zamkniętych do obsługi linii technicznych, pistoletów malarskich lub systemów lakierniczych. Sprężarki tłokowe bezolejowe to narzędzia z przeznaczeniem wykorzystywane tam, gdzie liczy się duża jakość powietrza pozbawionego części olejowych.
Podstawy funkcjonowania sprężarek tłokowych w praktyce
Proces sprężania powietrza za pomocą tłoka położonego w walcu ma pewne ograniczenia. Okazuje się, iż w walcu możliwy jest spręż na poziomie 5-6. Znaczy to, iż w praktyce z ciśnienia ssawnego na stanie 1 bara można otrzymać ciśnienie 5-6 bar. Większe wartości tego parametru można otrzymać jedynie przez wykorzystanie dwustopniowego sprężania. Kompresory tłokowe przemysłowe mogą stosować wspólne oddziaływanie tłoku. Nie jest to natomiast realne w wypadku narzędzi z blokiem śrubowym.
Zalety sprężarek tłokowych
Mimo tego, że kompresory tłokowe to narzędzia wsparte na najdalszej zasadzie działania w obszarze sprężania powietrza, nadal z sukcesem są stosowane w przemyśle. Mają szereg korzyści, pośród jakich należy wymienić przede wszystkim mają różne wykorzystanie zarówno pod względem dziedzin, jak również ergonomiczności, z przeznaczeniem mogą być wykorzystane w systemie 50/50 – np. w zakładach samochodowych lub serwisach ogumienia, jak i gwarantują skuteczną pracę w obszarze średniego oraz wysokiego ciśnienia.
Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem sprężarki tłokowej, zachęcamy do skorzystania z oferty profesjonalnego sklepu: https://jptech-maszyny.pl/sprezarki-tlokowe