Jaki dom wybudować na wąskiej działce?

Jaki dom wybudować na wąskiej działce?

O ustawne i kształtne działki jest coraz trudniej. Zdecydowanie więcej ofert działek dotyczy gruntów przypominających długie, ale wąskie pasy. Czy mają one mniejszą wartość? Niekoniecznie, ponieważ w wielu przypadkach są umiejscowione w bardzo sprzyjających lokalizacjach. Jeśli więc warto inwestować w wąskie działki, to jakie domy powinno się na nich budować?

Na co pozwala wąska działka? – możliwości i ograniczenia

Popularność wąskich działek nie wynika z mody, lecz z rozsądku: koszt wąskich parceli jest niższy niż w przypadku bardziej ustawnych działek. Dlatego tak chętnie sięgają po nie wszyscy inwestorzy poszukujący konkretnych oszczędności.

Każdy nabywca działki budowlanej powinien być świadomy zarówno szans związanych z dana działką, jak i wszystkich jej słabych stron. Punktem wyjścia są zawsze przepisy prawa budowlanego oraz poszczególne warunki techniczne wg których:

•      O 3 metry od granicy powinien być odsunięty dom, który w ścianie bocznej nie posiada okien oraz drzwi.

•      O 4 metry od granicy powinien być odsunięty dom, który posiada jakiekolwiek otwory w ścianie bocznej.

•      Odległość między granicą a ścianą pozbawioną okien i drzwi może wynosić do 1,5 m, jeśli działka ma rozmiar mniejszy niż 16m.

Na etapie planowania poszczególnych pomieszczeń w domu warto też przemyśleć odpowiednie ustawienie budynku względem stron świata. To ważne ze względów ekologicznych i ekonomicznych – ustalenie pomieszczeń strefy dziennej od strony południowej pomoże naturalnie dogrzać dom oraz zredukować budżet przewidziany na rachunki.

Szerokość działki a wielkość domu

Wąska działka determinuje kształt budynku, ale nie musi mieć wpływu na jego metraż. Bardzo praktycznym rozwiązaniem okazuje się zastosowanie antresoli lub poddasza do późniejszego zagospodarowania. Dotyczy to zwłaszcza projektów domów na wąską działkę do 16m. W sytuacji, gdy niemożliwe jest powiększanie domu wszerz, warto rozważyć zaadaptowanie dodatkowej kondygnacji – nawet jeśli miałoby to nastąpić dopiero w przyszłości.

Projekty na wąską działkę z poddaszem pozwalają wydzielić większy ogród, a jednocześnie zastosować w domu czytelne strefy i najwyższą funkcjonalność. Podobny efekt można osiągnąć decydując się na dom piętrowy, zwieńczony dachem czterospadowym.

Dom z garażem na wąską działkę – czy warto?

Projekty domów na wąską działkę są nieco trudniejsze w realizacji, ale nadal możliwe do zrealizowania. Wąska działka nie musi być przeszkodą na drodze do wymarzonego domu. Wystarczy odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni, aby oprócz budynku zasadniczego znaleźć miejsce także dla dodatkowych pomieszczeń.

Na pytanie czy warto budować garaż, każdy inwestor powinien odpowiedzieć sobie samodzielnie. Obecnie garaż to strefa przechowywania samochodu, ale także poręczny schowek na narzędzia ogrodowe lub sprzęty sportowe. Wprawny i doświadczony architekt będzie w stanie zaproponować dom na wąską działkę nawet z garażem dwustanowiskowym. W przypadku małych, wąskich działek nie zaleca się jedynie garaży wolnostojących, ponieważ utrudniają one wjazd do garażu i niepotrzebnie zabierają i tak już ograniczone miejsce w ogrodzie.

Jaki projekt domu sprawdzi się na wąską działkę?

Jako że wąskie działki stają się coraz popularniejsze, rozszerzeniu ulega również oferta gotowych projektów domów, które można na takich parcelach zrealizować. Obecnie wybór jest już naprawdę duży – można znaleźć projekty domów parterowych na wąską działkę, projekt bliźniaka na wąską działkę, dom na wąską działkę z garażem dwustanowiskowym, a także propozycje z antresolą lub poddaszem do adaptacji.

Choć nowoczesne projekty gotowe są aktualnie bardzo różnorodne, niektórzy inwestorzy decydują się ostatecznie na projekt indywidualny. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że pozwala dostosować projekt wprost do konkretnej działki. Zamiast więc głowić się nad tym jak dopasować projekt gotowy do istniejącej już działki, można sięgnąć po własny projekt, który w umiejętny sposób ukryje mankamenty działki, a jednocześnie podkreśli jej zalety.