Jak wybrać obrus na stół do jadalni?

Jak wybrać obrus na stół do jadalni?

Obrus na stół w jadalni powinien prezentować się elegancko, a jednocześnie pełnić praktyczne funkcje. Dobrze, aby był plamoodporny, łatwy w wywabieniu zabrudzeń oraz odporny na zagniecenia. Czym kierować się podczas wyboru obrusu?

Obrus na stół do jadalni – wybór odpowiedniego wymiaru
Obrus na stół w jadalni powinien być odpowiednio dopasowany. Przed jego zakupem warto więc zmierzyć powierzchnię blatu: szerokość i długość lub średnicę w przypadku stołu okrągłego. Materiał powinien być nieco dłuższy niż blat i wystawać poza jego krawędź. Za optymalną wartość uważa się 20 – 25 cm z każdej strony. Tak więc do każdego wymiaru należy dodać 40 – 50 cm, aby obrus na stół pełnił swoją funkcję i nie utrudniał użytkowania.

obrus świąteczny

Obrus na stół do jadalni – jaki kolor wybrać?
Materiały w jadalni mogą mieć przeróżne kolory. Wszystko to zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć oraz jaki wystrój panuje w pomieszczeniu. Dla przykładu obrus butelkowa zieleń idealnie sprawdzi się nie tylko we wnętrzach utrzymanych w stylu klasycznym, ale także jako część świątecznej dekoracji. Kolor ten nierozerwalnie związany jest ze świętami Bożego Narodzenia. Obrus butelkowa zieleń to idealne rozwiązanie do jadalni, w której barwa ta została wykorzystana już w innych elementach, np. zasłonach czy pokrowcach na krzesła.


Popularnie wykorzystywany w jadalniach obrus na stół ma kolor śnieżnobiały. To uniwersalne rozwiązanie, które z powodzeniem wkomponuje się w każde wnętrze – czy to nowoczesne, czy to tradycyjne.


Obrus na stół do jadalni – jaki materiał wybrać?
Obrus na stół do jadalni może być wykonany z różnych materiałów. Wśród najpopularniejszych wyróżnić można:
Obrus lniany to elegancki wygląd. Jego zaletą jest możliwość używania przez wiele lat ze względu na dużą wytrzymałość materiału. Łatwo z niego usunąć plamy.
Obrus bawełniany to tańsza alternatyw dla obrusu lnianego. Prezentuje się nienagannie, a materiał jest trwały. W tym przypadku również łatwo z niego usunąć plamy.


Obrus lniano-bawełniany to połączenie wykorzystywane w przypadku nakryć do codziennego użytkowania. Materiał jest gruby i trwały, a do tego stosunkowo odporny na zabrudzenia.


Obrus z wiskozy to powszechne rozwiązanie dzięki niskiej cenie. Wyróżnia go śliska, lekko lśniąca powierzchnia.
Obrus poliestrowy to materiał łatwy w praniu. Charakteryzuje go przystępna cena i duża odporność na zagniecenia.