Fotowoltaika na gruncie czy na dachu?

Fotowoltaika na gruncie czy na dachu?

Wielu inwestorów planujących zakup paneli fotowoltaicznych zastanawia się nad ich ustawieniem. Dostępne są bowiem dwa podstawowe rozwiązania – ogniwa słoneczne dachowe oraz stawiane na poziomie gruntu. Zatem, jakie są zalety i wady poszczególnych typów ustawienia paneli fotowoltaicznych? Które z rozwiązań sprawdzą się lepiej w polskich warunkach?

Panele fotowoltaiczne na gruncie – wady i zalety rozwiązania

Jedną z podstawowych zalet montażu ogniw słonecznych na poziomie gruntu jest możliwość pełnej optymalizacji ich ustawienia. Należy bowiem pamiętać, iż w polskich warunkach największą efektywność osiągają panele usytuowane południowo i nachylone pod kątem 40 stopni. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest możliwość rozstawienia ogniw w większych odstępach, co wpływa korzystnie na ich wentylacje. To z kolei zapobiega ich przegrzewaniu i związanemu z tym procesem spadkowi efektywności wytwarzania energii. Nie sposób nie wspomnieć także o ułatwionej obsłudze serwisowej paneli montowanych na poziomie gruntu.

Wadami paneli fotowoltaicznych montowanych na poziomie gruntu jest konieczność przeznaczenia na nie odpowiedniej ilości wolnej przestrzeni. Jest to szczególnie niekorzystne w przypadku inwestorów planujących montaż ogniw w warunkach miejskich. Dużą wadą paneli gruntowych są również nieco większe koszty ich montażu związane z koniecznością budowy stelaży oraz wyższe ryzyko ich zacienienia przez drzewa, czy też elementy infrastruktury. 

Panele fotowoltaiczne dachowe – wady i zalety rozwiązania

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu wydaje się rozwiązaniem bardziej powszechnym. Wynika to faktu, iż ogniwa takie nie ingerują w przestrzeń około budynku. Nie wymagają one także przeznaczenia dodatkowej przestrzeni na ich montaż. Ich ogromnymi zaletami są również mniejsze ryzyko ich zacienienia oraz często o wiele niższy koszt montażu niż w przypadku rozwiązań naziemnych. Jeśli chodzi o wady, to należy wymienić mniejsze możliwości optymalizacji ustawienie paneli – wszelkie ingerencje w wyjściowe kąty nachylenia dachu wymagają stosowania bardziej złożonych, a tym samym bardziej kosztownych konstrukcji stelażowych. Pewną wadą ogniw dachowych jest także trudniejszy dostęp serwisowy w przypadku ich awarii lub przeglądów. 

Słowem zakończenia, ogniwa montowane na dachu oraz na poziomie gruntu mają swoje wady i zalety. Wybór konkretnego rozwiązania powinien być poprzedzony tak zwanym audytem fotowoltaicznym. Wyłącznie ocena eksperta może bowiem pozwolić na wybranie najlepszego rozwiązania. 

Porady i informacje dotyczące wspomnianego tematu znajdziesz na stronie https://sunergo.pl/blog/fotowoltaika-na-gruncie-czy-dachu/