Jak dbać o markizę?

Jak dbać o markizę?

Markizy są jednym z najpopularniejszych rozwiązań na osłonięcie tarasu lub balkonu. Swoją popularność zawdzięczają stosunkowo niskiemu kosztowi zakupu oraz łatwości w obsłudze i konserwacji. Z pewnością będzie służyła nam długie lata, pod warunkiem że zostanie właściwie dobrana do powierzchni montażu, którą planujemy zadaszyć. Jej żywotność zależy również od jakości użytych do jej produkcji materiałów konstrukcyjnych. Jeśli odpowiednio wybierzesz swoją markizę, a także będziesz o nią dbał zgodnie z zaleceniami producenta, czas spędzony na balkonie będzie samą przyjemnością.

Zasada nr 1 Użytkuj właściwie markizę

Właściwe użytkowanie markizy to gwarancja komfortu i zapobieżenie niepotrzebnym usterkom. Bardzo ważny jest etap samego montażu. Na jej prawidłowy przebieg ma bardzo istotny wpływ właściwy stopień naciągnięcia poszycia. Od tego zależy, czy nie dojdzie do powstania w czasie ulewnych deszczy tzw. kieszeni wodnych. Duże zagrożenie dla stabilności konstrukcji markizy mają powiewy silnego wiatru, dlatego należy pamiętać o złożeniu markizy przy niekorzystnych warunkach pogodowych.

W celu poprawienia kondycji tkaniny, zaleca się jej konserwację poprzez mechaniczne oczyszczanie z możliwych zabrudzeń oraz zalegającej wody. Pomocny może się okazać odkurzacz, dopuszczalne jest też strzepywanie zabrudzeń lub ewentualne czyszczenie za pomocą szczotki. Nie powinno się również na długo pozostawiać mokrych plam, zwłaszcza na mokrej powierzchni tkaniny, ponieważ może to w efekcie doprowadzić do powstawania pleśni oraz porastania mchem.

Zasada nr 2: Zachowaj ostrożność, czyszcząc markizę

Do codziennej pielęgnacji markizy zaleca się stosowanie środków doraźnych, dopiero w przypadku bardzo trudnych plam, można sięgnąć po delikatny środek myjący, najlepiej zwykłe mydło. Nie należy rozcierać plam, używać twardych szczotek o grubym włosiu, ponieważ można łatwo uszkodzić warstwę impregnacyjną poszycia oraz utraty jej właściwości. Oczyszczony materiał przecieramy suchą szmatką w celu uniknięcia zacieków oraz smug. Nie zaleca się suszenia poszycia za pomocą suszarki czy żelazka, gdyż łatwo mogą uszkodzić wspomnianą powłokę impregnacyjną.

W przypadku wyjątkowo opornych plam, które nie schodzą w domowych warunkach lub są trudno dostępne, należy powierzyć ich wyeliminowanie profesjonalnej firmie, która w swej pracy stosuje specjalistyczne środki czyszczące bezpieczne zarówno dla tkaniny, jak i dla zdrowia domowników.

Zasada nr 3: Wybór właściwej tkaniny do markizy ma znaczenie

Niezwykle istotną kwestią jest wybór tkaniny markizowej. Zazwyczaj markizy są wykonane z tkaniny wodoodpornej, rzadko się zdarza że jest inaczej. Impregnacja tkaniny ma na celu chronić poszycie przed wchłanianiem się brudu, a także utratą sztywności. Tkaniny te mają zdolność pochłaniania ciepła nawet do 95%, co ma duży wpływ na komfort użytkowania przez zapewnienie optymalnej temperatury. Impregnacja sprawia, że tkanina jest odporna na działanie promieni słonecznych i nie zmienia pod ich wpływem swojego koloru oraz struktury.

Dobór odpowiedniej przesłony okiennej zapewni komfort przebywania w pomieszczeniu i zagwarantuje stylowe wykończenie okien. Firma Solaro zapewnia fachową pomoc w wyborze odpowiednich produktów, wsparcie techniczne oraz serwis.