Jak wybrać idealny narożnik z funkcją spania? Podpowiadamy w 5 krokach
Narożniki mogą ciekawie wpisać się w aranżację wnętrza, a jednocześnie jest to po prostu praktyczne. Nie zajmują wiele miejsca, a w razie potrzeby stanowią dodatkowe (lub podstawowe) miejsce do spania. Artykuł będzie zawierał 5 podpowiedzi, w jaki sposób należy je wybierać.
1. Kształt narożnika
Pierwszym kryterium wyboru jest kształt. Najpopularniejsze są te w kształcie litery “L” lub “U”. Podstawowym założeniem w przypadku wyboru tych pierwszych jest umieszczenie ich w rogu pokoju. To praktyczne rozwiązanie, które może dodać nowoczesności wystroju, a jednocześnie nie zajmie dużo przestrzeni. Kształt litery “U” (lub “C”) idealnie nadaje się do spotkań w gronie znajomych lub rodzinnych. Zapewniają dużo miejsca i są wygodne do prowadzenia długich rozmów.
2. Miękkość siedziska i oparcia
Narożnik z funkcją spania musi zapewniać odpowiedni komfort, żeby spełniał swoje funkcje. Wybór należy dostosować do tego, czy podstawowym zadaniem materaca będzie spanie na nim, czy jednak przeważnie tylko siedzenie. W tym pierwszym przypadku lepszym rozwiązaniem będą sprężyny bonellowe. Posiadają one odpowiednią twardość do tego, żeby sen był komfortowy i zdrowy. Z drugiej strony, jeśli podstawową funkcją narożnika jest siedzenie na nim, lepszym rozwiązaniem wydają się sprężyny faliste. Są one miększe, a tym samym lepiej nadają się do wypoczynku na siedząco. Można szukać sprężyn falistych o średniej twardości, ale jednak lepsze będzie określenie celu i dobieranie zgodnie z jego założeniami.
3. Funkcjonalność
Należy do najważniejszych kryteriów wyboru. Jeśli narożnik można rozkładać, to większa ilość miejsca pozwoli lepiej się wyspać. Szczególnie w połączeniu z twardością, która zapewni odpowiedni komfort. Niektóre kanapy praktycznie nie nadają się do zdrowego snu i to pierwszy aspekt funkcjonalności, który należy rozpatrzyć. Pojemnik na pościel stanowi ważny dodatek narożników. To dodatkowa przestrzeń, która pozwoli utrzymać w mieszkaniu (lub domu) większy porządek. To praktyczne, żeby mieć pościel pod ręką. Trzecią funkcjonalnością, na którą należy zwrócić uwagę, jest możliwość w niektórych narożnikach na regulację zagłówków. Takie rozwiązanie jest stosowane, żeby idealnie dopasować się do pozycji ciała, a tym samym pozwoli zoptymalizować odpoczynek.
4. Tkanina obiciowa
Podstawowy podział wyróżnia tkaniny typu velvet i plecionki. Te pierwsze są przyjemniejsze w dotyku, ale ich wadą jest mniejsza trwałość. Osobną kategorię stanowią tkaniny łatwoczyszczące, które okażą się najlepszym wyborem, jeśli w mieszkaniu znajdują się zwierzęta. Ogólny podział wyróżnia materiały naturalne i sztuczne. Te pierwsze oprócz tego, że są przyjemniejsze w dotyku, to jeszcze lepiej oddają wilgoć, ale są mniej odporne na plamy i mniej wytrzymałe.
5. Design i styl
To już wybór, którego musi dokonać kupujący według indywidualnych potrzeb. Warto zadbać o to, żeby narożnik komponował się z aranżacją wnętrza. Podstawowy podział wyróżnia nowoczesne i futurystyczne wystroje oraz te klasyczne. Istotne jest zwracanie uwagi nie tylko na kolor, ale również na fakturę i wykończenie narożnika. Warto wybierać modele wykonane z materiałów, które nie ulegną w krótkim czasie pogorszeniu, gdyż uszkodzenia mogą sprawić, że nie uda się osiągnąć planowanego stylu aranżacji wnętrza.
Artykuł powstał przy wsparciu oraz inspiracji sklepu meblowego Meble-Bogart.pl. Zdjęcie główne prezentuje https://www.meble-bogart.pl/naroznik-z-regulowanymi-zaglowkami-annabelle-modern-p-38514-36-31.36.html