Jak dobrać łóżeczko do wieku dziecka?

Jak dobrać łóżeczko do wieku dziecka?

Łóżko to najważniejszy i podstawowy mebel w każdym pokoju dziecięcym, niezależnie od wieku Twojej pociechy. Na każdym etapie rozwoju zapewnia wypoczynek i spokojny sen. Powinno być maksymalnie bezpieczne i wygodne. Wielu rodziców stają jednak przed pytaniem – jak we właściwy sposób dobrać łóżko do wieku dziecka? W poniższym artykule przedstawiamy kilka wskazówek.

Łóżko dla niemowlęcia

W przypadku najmniejszych dzieci, łóżeczko powinno być przede wszystkim maksymalnie bezpieczne. Istotna jest tutaj jego stabilność i wykonanie z bezpiecznych materiałów, bez ostrych krawędzi. Dla niemowlaków najlepsze będą łóżeczka z barierkami ochronnymi. Wiele modeli takich łóżek ma dodatkowo wbudowane szuflady, dzięki czemu przechowywanie niezbędnych przedmiotów jest wygodne i zawsze mamy pod ręką to, czego potrzebujemy. Najlepsze w przypadku małego dziecka będą łóżka z opuszczanym bokiem, co umożliwi mamie wygodne karmienie w nocy. Łóżka dla niemowlaków mogą być także wyposażone w kółka, dzięki czemu zyskujemy ułatwione przesuwanie go, jeśli pojawi się taka potrzeba.

Łóżko dla przedszkolaka

Jeśli chodzi o większe dzieci, chodzące już do przedszkola, wybór jest naprawdę ogromny. Warto zwrócić uwagę na łóżka wyposażone w dolną szufladę na pościel i oparcie – szczególnie, jeśli mebel będzie stał przy ścianie. Możemy wybierać spośród standardowych modeli łóżek, ale również kolorowych, bajkowych modeli. Łóżka z motywami ulubionych bajek cieszą się dużą popularnością wśród dzieci. Możemy je znaleźć w dobrych sklepach oferujących łóżka i akcesoria dziecięce, chociażby w sklepie Zasypianko. Niezależnie od modelu, łóżka powinny być bezpieczne, atestowane, niezawierające szkodliwych materiałów i przede wszystkim – wygodne. Istotną kwestią jest także odpowiedni dobór materaca i wielkości łóżka, które powinno być adekwatne do wzrostu naszego dziecka – zbyt krótkie uniemożliwi komfortowy wypoczynek i sen.

Jak dobrać łóżko do wieku – dodatkowe wskazówki

Jak już wspomnieliśmy, ważną kwestią w doborze łóżka do wieku jest jego długość, która powinna być adekwatna do wzrostu naszej pociechy. Jeśli mamy więcej niż jedno dziecko w tym samym wieku, warto przemyśleć kwestię piętrowych łóżek, dzięki którym zaoszczędzimy miejsce w pokoju. Nie warto decydować się na dany model pod wpływem chwili lub panującej mody, ponieważ za kilka miesięcy może się okazać, że wybrane łóżko jest bezużyteczne. Poza kwestią wielkości, warto zwrócić uwagę na funkcjonalność i bezpieczeństwo. Zalecamy kupowanie jedynie atestowanych łóżek, dzięki czemu zyskamy pewność i spokój, że nasze dziecko śpi w komfortowych warunkach i nie zaszkodzimy jego zdrowiu.