Czy meble drewniane są bardziej ekologiczne ?

Czy meble drewniane są bardziej ekologiczne ?

Płyta mdf to jeden z najpopularniejszych materiałów, jakie są obecnie stosowane w przemyśle stolarskim i meblowym. Stało się to głównie za sprawą jej parametrów technicznych, ponieważ dzięki zastosowaniu dość prostej metody produkcji uzyskano lekki materiał. Niech jednak waga nie zwiedzie nikogo, ponieważ pomimo iż płyty te są bardzo lekkie pozostają przy tym wysoce wytrzymałe i elastyczne, dzięki czemu można je z powodzeniem wykorzystywać do produkcji mebli, ale i elementów konstrukcyjnych w pomieszczeniach. Ostatnim z atutów jest fakt, że płyta mdf 22 mm cena jest porównywalnie niższa w stosunku do innych, podobnych materiałów. Jest to również materiał nieco bardziej ekologiczny i tańszy w transporcie niż syntetyki czy naturalne drewno. Oczywiście dużo zależy tutaj od producentów, jednakże mimo to warto wybierać produkty wykonane właśnie z mdf.

Dlaczego MDF to najlepszy materiał XXI wieku ?

W produkcji mebli z tego materiału najważniejsza jest odróbka. Wykorzystuje się tutaj wszelkiego rodzaju piły i frezarki, które nadają odpowiedni kształt arkuszom, dzięki czemu gotowy produkt jest trwały i jednolity. Producenci mają ułatwione zadanie, ponieważ płyty mdf są szczególnie odporne na uszkodzenie podczas obróbki. Nie wykruszają się podczas cięcia czy frezowania, a dodatkowo po odpowiednim polakierowaniu stają się odporne na zabrudzenia i wnikanie wilgoci. Jest to szczególnie istotne przy produkcji mebli kuchennych czy łazienkowych, gdzie niektóre bardziej tradycyjne materiały nie poradziłyby sobie.

Zdolność do modyfikacji wyglądu sprawia, że materiał ten wykorzystywany jest również w nieco bardziej skomplikowanych i niecodziennych projektach. Chodzi tutaj o meble w nietypowych kształtach czy dzieła artystyczne. Jeden z rodzajów płyt MDF wykorzystywany jest również jako element do tworzenia płyt obiciowych i ścianek działowych w mieszkaniach. Wszystko to wykonane ze ścinków drewna i dużego nacisku.

Pielęgnacja, która daje drugie życie. 

Oczywiście istotne jest tutaj, by żadnego mebla nie narażać na długotrwałe działanie wody, ponieważ może to doprowadzić do odbarwiania i rozwarstwiania. Zabrudzenia powinniśmy przy tym usuwać suchą ściereczką oraz odpowiednimi preparatami. Jeśli natomiast meble pokryte są laminatami czy okleiną warto natomiast wyposażyć się w środki przeznaczone do konkretnie takich powierzchni. Nie niszczymy w ten sposób powierzchni i możemy liczyć na skuteczne zbieranie zabrudzeń. Od czasu do czasu warto również użyć preparatów nabłyszczających i antystatycznych, dzięki którym meble zachowają naturalny wygląd na dłużej.