Rolety czy żaluzje – co wybrać?

Rolety czy żaluzje – co wybrać?

Budując dom, jeszcze przed otynkowaniem elewacji trzeba podjąć kluczowe decyzje w jaki sposób byśmy chcieli osłonić naszą prywatność oraz uchronić się latem przed światłem słonecznym i nadmierną temperaturą. Należy wziąć pod uwagę znowu cel jaki chcemy osiągnąć i środki ile mamy ich do wykorzystania w budżecie.

Tańszy sposób to na pewno będzie montaż wewnętrznych żaluzji czy rolet w kasecie. Po pierwsze są tańsze. Po wtóre można je montować stopniowo w najbardziej potrzebnych pomieszczeniach w różnych odstępach czasowych. Decydując się na nie, mamy ogromny wybór rolet kasetowych oraz żaluzji pionowych i poziomych. Bywają bardziej funkcjonalne i mniej, droższe i tańsze, a także modniejsze i tradycyjne. Wybór zawsze należy do klienta, w zależności od tego, czy bardziej zależy mu na efekcie wizualnym, czy też praktycznym. Ostatnio bardzo modne stały się rolety kasetowe dzień noc. Warto przeanalizować więc na czym nam najbardziej zależy. Przy wyborze osłon przeciwsłonecznych polecamy rolety kasetowe. W przeciwieństwie do tych wolnowiszących, kasety w roletach pełnią funkcję ochronną.

Jakie są zalety zewnętrznych rolet w kasecie?

Rolety zewnętrzne są wspaniałym wynalazkiem. Można je montować na zewnątrz budynku w otworach okiennych. W tym wypadku nie mamy wyboru i słusznie, ponieważ rolety zewnętrzne produkowane są w kasecie chroniącej, przez co są estetyczne i trwałe. Można dobrać odpowiedni kolor kasety i rolet do elewacji, by stanowiły ozdobę okna. Uruchamia się je w wewnątrz budynku, a więc to wygoda i luksus dla użytkownika. Nie radzimy jednak zakładać ich już po dokonaniu ozdób elewacyjnych, ponieważ wtedy ich montaż może oszpecić budynek i sprawić, że będzie trzeba naprawiać ubytki elewacji, a także zabierze nam sporo światła pomniejszając z góry otwór okienny i podnosząc koszty, niż wtedy, gdybyśmy od początku zdecydowali się na zewnętrzne rolety w kasecie. Dlatego tak ważna jest wczesna decyzja na ich montaż. Są one nieco droższe, ale warte grzechu ponieważ mają sporo zalet. Przede wszystkim rolety kasetowe zewnętrzne działają dwojako. Osłaniają nas przed słońcem i ciepłem, chronią od hałasu. Druga funkcja to wpuszczają powietrze z zewnątrz i lekki półmrok, w celu wymiany tlenu.

Jednak obok estetyki i funkcjonalności ich największą zaletą jest ochrona przed włamaniem. Wyjeżdżając na wakacje możemy w newralgicznych oknach lub w całym budynku pozostawić opuszczone rolety zewnętrzne i potencjalny złodziej ma jeszcze bardziej utrudnioną okazje do dokonania włamania. Po powrocie, lub gdy będzie zależało nam na uzyskaniu największego światła można schować rolety całkowicie w kasecie.

Dlatego budując dom i mając środki w rodzinnym budżecie bardzo polecamy zakup i montaż rolet zewnętrznych, które obok oczywistych funkcji estetycznych, dizajnerskich, ochronnych przed nadmierną temperaturą latem, blaskiem światła słonecznego, oraz spojrzeniami sąsiadów lub przechodniów podniosą nam standard budynku mieszkalnego, a także biurowców czy innych zakładów pracy, gdzie ochrona przed potencjalnym włamaniem jest bardzo ważnym priorytetem. Z takimi roletami zewnętrznymi w kasecie można nawet spokojnie i bezpiecznie spać przy otwartym oknie.