Odzież robocza – 3 rodzaje, które znajdują zastosowanie w każdej pracy

Odzież robocza – 3 rodzaje, które znajdują zastosowanie w każdej pracy

W zakładzie pracy odzież robocza niezbędna jest, by uchronić nas przed zabrudzeniami i uszkodzeniami własnych ubrań podczas wykonywania obowiązków wobec pracodawcy. To firma, w której pracujemy powinna zapewnić odpowiednią odzież roboczą, odpowiednio dobraną w zależności od warunków pracy i obowiązujących zasad BHP na danym stanowisku. Tego typu odzież wykonana jest najczęściej z prostych materiałów i nie musi – w przeciwieństwie do odzieży ochronnej – posiadać odpowiednich atestów. Jakie jej typy można spotkać najczęściej?

  1. Rękawice robocze
  2. Kombinezony robocze
  3. Spodnie robocze

Rękawice robocze

Aby ochronić dłonie podczas wykonywania pracy i nie narażać ich na drobne rany oraz zabrudzenie, należy korzystać z rękawic roboczych. Do lekkich robót wystarczą zazwyczaj rękawice lateksowe lub popularne wampirki, w przypadku obowiązku wykonywania bardziej skomplikowanych zadań przydadzą się rękawice kombinowane – niektóre z bardziej zaawansowanych modeli umożliwiają wykonanie nawet najcięższych prac. Istnieją również specjalne odmiany rękawic, przystosowane do wykonywania nietypowych robót, na przykład pracy w bardzo wysokich temperaturach lub przy obsłudze substancji chemicznych niebezpiecznych dla gołej skóry.

Kombinezony robocze

Podczas wykonywania niektórych prac nie wystarczą nawet najlepiej dobrane spodnie i bluzy robocze. W takich przypadkach warto sięgnąć po kombinezony robocze, które zapewnią całkowite bezpieczeństwo podczas wykonywania obowiązków wobec pracodawcy. Chronią one całe ciało, są również znacznie wygodniejsze niż odzież robocza złożona z kilku sztuk. Mimo szczelnej ochrony zapewniają doskonałą wentylację ciała, dzięki czemu unikniemy przegrzania podczas pracy, zapobiegają także występowaniu drobnych urazów. Najpopularniejsze modele wykonane są z bawełny i poliestru i są odpowiednio wzmacniane w miejscach najbardziej narażonych na uszkodzenie.

Spodnie robocze

Spodnie robocze to chyba najczęściej wykorzystywana odzież robocza – sprawdzają się doskonale na każdym stanowisku. Trudno jednak określić, który rodzaj cieszy się największą popularnością – jedni uwielbiają popularne ogrodniczki, inni wolą tradycyjny krój „do pasa”: https://magrosbhp.pl/kategoria-produktu/odziez-robocza/spodnie/spodnie-do-pasa. Najlepszym wyjściem jest dopasowanie modelu do charakteru wybranej pracy. Podobnie jest z materiałem, z którego spodnie robocze są wykonane, na przykład bawełna sprawdzi się w pracach, w których występuje duże natężenie iskier, za to istnieje znikome ryzyko narażenia się na wilgoć.