Styl boho – jak go stworzyć?

Styl boho – jak go stworzyć?

Od kilku lat styl boho przeżywa prawdziwy renesans i przybiera kilka znacznie różniących się od siebie odmian. Widzimy go na ubraniach, dekoracjach, dodatkach, w makijażu a ostatnio coraz częściej także w mieszkaniach i przestrzeni publicznej i to po-mimo tego, że nie jest to styl łatwy w okiełznaniu. Jak więc urządzić wnętrza w stylu boho?

Czym jest styl boho?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czym jest styl boho. Kojarzymy go z dziećmi-kwiatami, kolorami, wzorami i nieograniczonymi pokładami kreatywności – w skrócie możemy powiedzieć, że jest to styl eklektyczny, łączący wiele pozornie niepasujących do siebie elementów i tworzący z nich pełną nieskrępowanego konwenansami przepychu mieszankę. Z tego powodu wiele osób boi go zastosować w swoich wnętrzach w obawie przed kiczowatym efektem. Takim osobom, zwłaszcza jeśli są mieszkańcami stolicy, poleca się współpracę z profesjonalistami – fraza architekt Warszawa zyskuje na popularności z każdym dniem.

Boho – przede wszystkim kolor

Jeśli jednak jako amatorzy pragniemy sami urządzić wnętrza w klasycznie pojmowanym sty-u boho, na samym początku powinniśmy wybrać przeważającą w pomieszczeniu paletę barw, a dokładnie kontrastujące połączenie ok. dwóch, trzech kolorów, które będą przeważać na ścianach lub większych meblach. Pozostałe barwy, również warto a nawet należy wykorzystać w dekoracjach i dodatkach. W ostatnich latach styl boho zaczął się jednak nie-co zmieniać i przypominać (z zachowaniem wszelkich proporcji) znacznie bardziej zachowawczy styl skandynawski. Krzykliwe barwy zostały nieco stonowane na rzecz wybijających się na tle jasnych ścian i mebli dodatków w stylu etno. Dominować zaczęły tzw. barwy ziemi i wybijające się na ich tle wielobarwne dodatki.

Boho – wzory i materiały

Kolory to jednak nie wszystko, bo w stylu boho tak naprawdę liczą się przede wszystkim wzory – rustykalne zdobienia, ozdobne ściegi wykończeniowe, arabeski, naszycia, geometryczne i orientalne printy, motywy roślinne i zwierzęce – do wyboru, do koloru. Zarówno na tle wielobarwnych połączeń, jak i kolorów kojarzonych z naturą pięknie prezentują się przedmioty wykonane własnoręcznie z takich materiałów jak drewno, glina, wiklina, bambus, len czy wełna. Im więcej skojarzeń z naturą i ludowym rzemieślnictwem tym lepiej.

Boho i cała reszta

Możliwości jest wiele, jednak można się w nich pogubić. Zaleca się więc ostrożność i prze-myślenie swojego planu przed udaniem się do sklepu meblowego lub fachowca. W stylu boho jakość przedkłada się nad ilość i to właśnie dzięki niej wnętrza urządzone w tym stylu wyglądają tak dobrze i naturalnie. Nie trzeba od razu meblować wszystkich pomieszczeń, kolejne meble i dekoracje możemy dokupować w miarę kolejnych podróży lub swoich możliwości finansowych. Ponadto warto pamiętać, że jest to styl bardzo konkretny i niepasujący do pomieszczeń w stylu glamour lub modern classic w związku z czym uspójnienie przestrzeni mieszkalnej urządzonej w tak odmiennych od siebie stylach jest wyjątkowo trudne.