Folia na tunel ogrodowy – jaką wybrać?

Folia na tunel ogrodowy – jaką wybrać?

Tunel ogrodowy, czyli prostsza wersja szklarni ogrodowej to szansa na posiadanie warzyw z własnej rozsady. Dzięki okrywaniu upraw folią oraz trzymaniu ich w uprawie szklarniowej możliwe jest szybsze uzyskanie plonów, które będą obfitsze. W takim tunelu można bowiem znacznie efektywniej kontrolować warunki uprawy, szczególnie te związane z opadami czy działaniem wiatru. Jednakże, za pewne każdy, kto chociaż pobieżnie interesował się możliwością założenia takiego tunelu wie, że kluczowym jego elementem jest folia tunelowa, która- jeśli będzie produktem słabej jakości- nie wytrzyma silniejszego wiatru, deszczu lub gradu. Wobec tego, jaką folię tunelową wybrać, aby sprawdzała się w praktyce? 

Wytrzymałość folii tunelowej 

Trwałość folii dla wielu osób stanowi kluczową zmienną. Dlatego też chcąc używać folii przez dłuższy czas, najlepiej wybierać taką, która będzie odrobinę grubsza, a więc jej gramatura będzie większa niż 140 g/m. Znacznie trwalsze są też te folie, które posiadają wgrzane zbrojenie z włókna. Dzięki niemu folia tunelowa jest mniej podatna na rozdarcia czy przebicia. Przypadkowe uszkodzenia mechaniczne bardzo często skutkują bowiem koniecznością wymiany całej folii w obrębie tunelu. 

Przepuszczanie promieni słonecznych 

Sterowanie ilością promieni słonecznych, jakie mają docierać do upraw jest kluczowe. Standardowo, najlepiej postawić tunel foliowy w miejscu dobrze nasłonecznionym, natomiast sama folia może posiadać pod tym kątem różne parametry. Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym jest określona odpowiedni symbolem UV2-UV6, gdzie cyfra oznacza mniej więcej ile sezonów może taka folia chronić nasze uprawy. Folia tunelowa zapewniająca najsłabszą ochronę wystarczy na dwa sezony, a więc na wiosnę oraz jesień, co daje nam okres pełnego roku. Kupując folię dobrze jest też zwrócić na współczynnik rozpraszania światłą- może być określony wartością procentową- np. folia może dawać możliwość przenikania aż 90% promieni słonecznych do wnętrza tunelu. 

Przepuszczanie powietrza 

Tutaj pojawia się rozróżnienie na folię perforowaną (która posiada specjalne otwory) oraz jednolitą. Folia jednolita będzie w mniejszym stopniu przewiewna, ale będzie lepiej utrzymywać wysoką temperaturę we wnętrzu tunelu, co jest pożądanym zjawiskiem przy uprawach o wysokich wymaganiach energetycznych- czyli na przykład przy uprawie papryki. Z kolei folia perforowana będzie odpowiednia do tuneli, w których chce się ograniczać rozwój chorób grzybowych czy mączlika szklarniowego. 

Jeżeli poszukujesz folii na tunel ogrodowy, sprawdź na https://obrzezeogrodowe.pl/folie i dobierz folię o odpowiednich parametrach.