Do jakich powierzchni można użyć farby do betonu na zewnątrz?

Do jakich powierzchni można użyć farby do betonu na zewnątrz?

Farba do betonu to bardzo przydatny wynalazek, a zarówno jeżeli chcemy zadbać o estetykę naszej betonowej powierzchni, jak i o jej wytrzymałość, żywotność i odporność na urazy. Aby uzyskać wszystkie te parametry, musimy wybrać odpowiedni produkt, który odpowiada naszym wymaganiom i oczekiwaniom. Takie właśnie powinny być farby do betonu na zewnątrz.

Jakie cechy posiadają farby do betonu na zewnątrz?

Beton jest jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Ma on jednak pewne wady, które wymagają wspomagania dodatkowymi warstwami. Aby odpowiednio go ochronić, warto zainwestować w farby do betonu na zewnątrz. Pełnią one funkcje zarówno pokrycia kolorystycznego, jak i impregnatu, który chroni i wzmacnia. Farby do betonu to specjalne preparaty o odpowiedni dobranym składzie, którego zadaniem jest ochrona, utwardzenie oraz impregnacja kompozytu.

Jednym z najbardziej szkodliwych czynników, który negatywnie wpływa na żywotność materiałów budowlanych, jest wilgoć. Powoduje ona rozwarstwianie się struktur materiału oraz jego szybsze niszczenie. Jest również głównym czynnikiem rozszczelnienia struktur, które może mieć negatywne skutki. Szczególnej dbałości i troski wymagają powierzchnie betonowe znajdujące się na zewnątrz. Są one zdecydowanie bardziej narażone na szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne spowodowane poprzez uderzenia czy otarcia.

Wybierając farbę do betonu na zewnątrz, musimy mieć na uwadze to, jakie jest przeznaczenie naszej powierzchni i do czego będzie używana. Nie każda farba ma bowiem odpowiednia trwałość do częstego i dość ciężkiego użytkowania. Dopiero drugim czynnikiem wpływającym na wybór może być kolor. Ma on zdecydowanie mniejsze znaczenie niż np. główny składnik, z którego wyprodukowana została farba. To właśnie ten składnik będzie miał decydujące znaczenie przy żywotności betonu.

Z jakich składników produkowane są farby do betonu na zewnątrz?

Najbardziej znanym i najczęściej spotykanym w sklepach budowlanych materiałem impregnacyjnym do betonu jest farba akrylowa. Tworzy trwałą i całkiem odporną powłokę, która pełni funkcje impregnatu i jednocześnie nadaje ładny kolor i gładką strukturę. Chroni powłokę betonu przed zbyt wczesnym niszczeniem oraz sezonową wilgocią. Musimy jednak pamiętać, że farba akrylowa nie zapewni nam trwałej ochrony przed takimi czynnikami jak wilgoć. Przy długotrwałej ekspozycji na tego rodzaju szkodliwe warunki świetnie sprawdzi się farba kauczukowa lub epoksydowa. Dobrym rozwiązaniem będzie również akryl z dodatkiem silikonu, który uodporni miksturę na działanie wilgoci.

Pamiętajmy również, że jak każda farba, tak również farby do betonu na zewnątrz, są produktami o składzie chemicznym, który powinien posiadać certyfikaty bezpieczeństwa. Występują one w postaci atestów, które dopuszczają je do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej oraz pozwalają na używanie ich zarówno na otwartej, jak i zamkniętej przestrzeni.

Jakie są rodzaje farb do betonu?

Farby do betonu na zewnątrz możemy podzielić na sztywne i elastyczne. Farby sztywne są zdecydowana i mocną ochroną, która ma za zadanie przede wszystkim ochraniać przed korozją, czyli rdzewieniem powierzchni. Dodatkowo stanowi swoistą tarczę dla czynników powodujących ścieranie. Przeciwdziała też szkodliwym skutkom stosowania silnych środków chemicznych, które mogą powodować duże zniszczenia.

Farby elastyczne chronią przede wszystkim przed różnego rodzaju szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Są to przede wszystkim wilgoć oraz silne, porywiste wiatry. Negatywnie mogą wpływać również gwałtowne zmiany temperatury. Pamiętajmy jednak, że aby osiągając satysfakcjonujące efekty działania farby do betonu na zewnątrz, musimy odpowiednio przygotować powierzchnie do malowania. Polega to w pierwszym etapie na dokładnym oczyszczeniu, a następnie, jeśli struktura powierzchni i rodzaj farby tego wymaga, na jej zagruntowaniu. Wszystko to będzie miało ogromny wpływ na finalny efekt oraz jego trwałość.