Jaki kontener na odpady wybrać?

Jaki kontener na odpady wybrać?

Kontenery na odpady przydają się w tysiącu różnych sytuacji, jednak nie zawsze ten sam rodzaj będzie odpowiedni. Trzeba przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące tego, jakiego rodzaju śmieci będziemy produkować. Dochodzi do tego też wielkość kontenera. Dopiero wtedy możemy zamawiać ten, który najlepiej sprawdzi się w danej sytuacji. Jakimi parametrami warto się kierować, aby dobrze wybrać? Przyjrzyjmy się temu.

Rodzaj odpadów a kontener – jak wybrać?

Warto wiedzieć, że istnieją tak naprawdę dwa kontenery, które odpowiadają dwóm rodzajom odpadów – będą to:

  • kontenery na gruz budowlany czysty,
  • kontenery na odpady zmieszane.

Na początku trzeba sobie wyjaśnić, czym tak naprawdę jest gruz. Określenie to odnosi się do pozostałości po pracach budowlanych, a więc remontach, budowach czy renowacjach. Dokładniej to ujmując, chodzi tutaj o elementy betonowe, takie jak fragmenty fundamentów, słupów, czy rozkruszonych posadzek, jak również części ceramiczne i dachówki. Oczywiście mogą tu się dostać niewielkie ilości kleju, który po prostu już przywarł do danych elementów, jednak ilość tych domieszek nie może być znacząca. 

Wszystkie inne śmieci muszą zostać przeniesione do kontenerów na odpady zmieszane. Tutaj ma znaleźć się gruz mocno zanieczyszczony, jak i zaprawy, kleje, ziemia, złom, a nawet i odpady tradycyjne, takie jak butelki i puszki. 

Jaką wielkość kontenera wybrać?

Wiedząc już mniej więcej, jaki rodzaj kontenera przyda się bardziej podczas naszych przyszłych prac, warto dopasować również jego wielkość, bez której cała robocizna może się wydłużyć. Jakie rozmiary będą odpowiednie w zależności od sytuacji?

Na początku warto wspomnieć o grupie kontenerów małych, których wielkości zaczynają się od 1,7 m³, a kończą na 4,7 m³. Jest to przedział, który najlepiej nadaje się do prac remontowych, a im większy kontener, tym bardziej generalna renowacja może zostać przeprowadzona. Najmniejsze z nich nadadzą się przy rozbiórce starych pieców kaflowych, czy zmianie płytek ceramicznych w pomieszczeniu.

Drugą grupą kontenerów są te, które mają wielkości od 6 m³ do aż 16 m³. To pojemniki, które nadadzą się na placach budowy, a im większy on jest, tym pokaźniejszy kontener się przyda. Mniejsze obiekty z tej grupy nadadzą się też w generalnych remontach mniejszych domów. Można je zamówić na Bizongruz.pl.

Dlaczego warto korzystać z kontenerów na odpady?

Odpowiedź jest dość prosta – nie korzystając z przeznaczonych do tego kontenerów, możemy zapłacić spore kary pieniężne. Nie ma co nawet myśleć o tym, aby wywozić gruz w miejsca, gdzie myślimy, że nikt go nie zobaczy – zawsze kończy się to tym, że płacimy wielkie pieniądze, choć można było to zrobić dużo taniej.

Niezależnie, czy to kontenery na odpady Lublin, czy w innym mieście, warto postawić na zaufane firmy, które zajmują się tym od lat – taką firmą jest Bizongruz, która sprawnie i szybko pozbędzie się wszystkich odpadów gruzowych.