Czy na budowie potrzebna jest toaleta?

Czy na budowie potrzebna jest toaleta?

Zatrudniając pracowników przy realizacji inwestycji budowlanej, trzeba zapewnić im nie tylko odpowiedni sprzęt czy odzież ochronną, ale także właściwe warunki higieniczne i sanitarne. Jedną z kwestii, na które należy zwrócić szczególną uwagę, jest toaleta na placu budowy. Czy jest ona obowiązkowa, a jeśli tak, to czy jej umiejscowienie warunkują jakieś dodatkowe wymogi?

Toalety na placu budowy – co mówią przepisy?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 w sprawie przepisów BHP, pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia pracownikom budowlanym możliwości skorzystania z toalety. Nie ma tu znaczenia czas, przez jaki realizowana jest inwestycja, pora roku czy inne czynniki. Jeśli praca wykonywana jest na otwartej przestrzeni, toaleta powinna znajdować się w odległości nie większej niż 125 metrów od stanowiska pracy oraz maksymalnie 75 m od budynku, w którym wykonywane są roboty budowlane.

Ile toalet na jednej budowie?

Rozwiązaniem, które świetnie sprawdzi się na placach budowy, są popularne toi-toie. Osobom, które chcą załatwić sprawę poprzez wynajem toalet przenośnych Poznań, Łódź, Warszawa oraz wiele innych miast oferują w tym zakresie szeroką gamę dostępnych usług. Szczególną uwagę należy zwrócić na liczbę zamawianych przenośnych kabin. Przepisy mówią, że na budowie musi znajdować się minimum 1 toaleta na 20 kobiet oraz 1 toaleta i pisuar na 30 mężczyzn. Paniom zatrudnionym przy pracach budowlanych należy dodatkowo zapewnić pojemniki na odpady sanitarne. Na każde 3 toalety powinna również przypadać 1 umywalka.

Niezbędne wyposażenie toalety na placu budowy

Mobilne kabiny WC, tak popularne na placach budowy, to rozwiązanie, które w pełni rozwiązuje problem toalet dla pracowników, również ze względu na swoje bogate wyposażenie. Nowoczesne przenośne sanitariaty wyposażone są m.in. w:

– wydajny system wentylacyjny,

– praktyczne uchwyty na ręczniki i papier toaletowy,

– dozowniki na mydło,

– lustra i zamki bezpieczeństwa,

– wskaźniki wizualne, informujące, czy kabina jest wolna, czy zajęta,

a także w szereg dodatkowych rozwiązań, zwiększających komfort i bezpieczeństwo korzystania z toalety na placu budowy.

Toaleta na budowie – czy musi być podłączona do kanalizacji?

Zgodnie z przepisami, toaleta nie musi być podłączona do zbiorczej sieci kanalizacyjnej, jeśli prace wykonywane są na otwartym terenie, przez czas nieprzekraczający 3 miesięcy. W takim przypadku wystarczy, by mobilne WC miało szczelny, bezodpływowy zbiornik na nieczystości. Obowiązkiem pracodawcy jest też wyposażenie kabiny w oświetlenie, papier toaletowy oraz zapewnienie czystości wewnątrz.

Wynajem toalet przenośnych – komfort i spokój pracodawcy

Praktycznie wszystkie duże miasta w Polsce pozwalają dziś na natychmiastowe i komfortowe wypożyczenie mobilnych sanitariatów. Osobom, które w związku z realizowanymi pracami budowlanymi interesuje wynajem toalet przenośnych Łódź oferuje możliwość wygodnego rezerwowania kabin WC przez serwis Śmieci.eu. Wynajmując toalety online, oszczędzisz czas i pieniądze, zyskasz również pewność, że dostawą, serwisem oraz bieżącym utrzymaniem toalety zajmie się godne zaufania przedsiębiorstwo o uznanej renomie i wieloletnim doświadczeniu w branży.