Dlaczego do postawienia domu warto wynająć firmę budowlaną?

Dlaczego do postawienia domu warto wynająć firmę budowlaną?

Budownictwo jest jednym z ważniejszych działów gospodarki, dającym zatrudnienie wielu ludziom. Zajmuje się wielorakimi zadaniami, począwszy od budowy zakładów przemysłowych, poprzez infrastrukturę drogową, po budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne i prywatne. W tym drugim aspekcie zainteresowanie firmami budowlanymi znacznie ostatnio wzrasta ze względu na szybkość i fachowość wykonywania prac.

Budowa domu jednorodzinnego – jaki system wybrać?

Jeszcze kilkanaście lat temu najpopularniejszym sposobem budowania domku jednorodzinnego był system gospodarczy. Polega on na wznoszeniu budynku własnym sumptem albo z pomocą rodziny. Tak to przynajmniej wygląda w teorii, ponieważ najczęściej takie domy wznosili mimo wszystko fachowcy, ale pracujący na czarno. Niemniej system ów mógł mieć rację bytu na rynku borykającym się z permanentnym niedostatkiem materiałów budowlanych, gdy domostwa powstawały nierzadko przez kilkanaście lat, a mieszkanie w niedokończonym i nieotynkowanym budynku było niemalże codziennością. Obecnie coraz więcej inwestorów od tego systemu odchodzi, ponieważ wynajęcie firmy budowlanej jest tylko z pozoru droższe, a i dostęp do ich usług stał się łatwiejszy.

Czy województwo pomorskie, czy łódzkie, a także większe miasta, jak Warszawa, Wrocław lub Gdańsk mają zarejestrowanych pełną gamę podmiotów zajmujących się budownictwem. Przedsiębiorcy chętnie zakładają firmy budowlane, a także remontowo-budowlane, ponieważ boom na rynku mieszkaniowym zarówno pierwotnym, jak i wtórnym ciągle trwa. W najbliższych latach, nawet pomimo nawiedzających świat kryzysów trend ten może wprawdzie osłabnąć, ale nic nie wskazuje na to, aby zaniknął. Ludzie pracują i często nieźle zarabiają, i chcą mieszkać w godziwych warunkach.

Firmy budowlane a budownictwo jednorodzinne

Jakkolwiek zdarzają się jeszcze sytuacje, że prywatny budynek jest stawiany przez znajomego fachowca bez wystawiania faktury, to inwestorzy częściej wolą uzyskiwać pokwitowanie na zakończone prace. Po pierwsze dlatego, że mogą wówczas zgłaszać reklamacje i domagać się poprawek, a po drugie kredyty hipoteczne na budowę domu często udzielane są w transzach. Aby uzyskać kolejną transzę trzeba wykazać się dowodami na wydanie poprzedniej transzy zgodnie z przeznaczeniem.

Są to niewątpliwie ważne aspekty, ale zawarcie umowy z firma budowlaną to coś więcej. Przede wszystkim firma dysponuje odpowiednim personelem i sprzętem i można zamówić kompleksową budowę domu, bez zamartwiania się o to, kto wykonana wykopy, zaleje fundamenty itd. Ponadto firmy budowlane pracują fachowo i szybko, a na koniec zostawiają po sobie porządek, zabierając z placu budowy powstałe podczas prac odpady.