Jak skompletować sztućce na przyjęcie? Rady od ekspertów z firmy Gerlach!

Jak skompletować sztućce na przyjęcie? Rady od ekspertów z firmy Gerlach!

Przyjęcia w domach to w dalszym ciągu popularne rozwiązanie na celebrowanie świąt. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak skompletować sztućce na każdą imprezę!

Mimo że jedzenie poza domem staje się bardzo popularnym zjawiskiem, to i tak niektóre osoby uroczyste obiady czy kolacje wolą spożywać z bliskimi we własnych czterech ścianach. Przygotowując zastawę stołową na wspólny posiłek, trzeba zwrócić uwagę między innymi na to, jak skompletować sztućce. Czym się kierować i o czym pamiętać?

Ile sztućców przygotować?

Jednym z pierwszych problemów napotkanych podczas przygotowywania stołu na przyjęcie może być niepewność, ile tak naprawdę sztućców należy umieścić na stole. Wszystko zależeć będzie oczywiście od liczby zaproszonych gości. Niezależnie czy mają to być sztućce na 18 osób, czy na więcej lub mniej  zawsze trzeba pamiętać o podstawowym komplecie. W nim zawiera się oczywiście widelec, nóż, łyżka oraz łyżeczka. Wystarczy więc pomnożyć ilość gości przez 4-elementowy komplet, by otrzymać liczbę potrzebnych sztućców. Ta sama zasada dotyczy innych sztućców, które wykorzystywane są do konkretnych rodzajów dań. Mogą to być widelczyki do ciasta, widelec serwingowy do ryb i inne.

Jak nakryć stół?

Istnieje kilka zasad, które trzeba wziąć pod uwagę, nakrywając do stołu. Przede wszystkim nóż i łyżka do zupy powinny znajdować się po prawej stronie talerza, a widelec po lewej. Łyżeczka lub widelczyk do deserów natomiast mają swoje miejsce nad talerzem. Jak będzie wyglądać kolejność poszczególnych sztućców, jeśli na posiłek składa się kilka dań? Najdalej od naczynia powinny znajdować się te elementy, które będą wykorzystane jako pierwsze.