Jak urządzić strefę do nauki dla nastolatka?

Jak urządzić strefę do nauki dla nastolatka?

W pokoju nastolatka warto wydzielić 3 strefy – nauki, wypoczynku i rozrywki. Nierzadko z powodu małego metrażu granice pomiędzy poszczególnymi strefami się zacierają. Mimo tych niedogodności należy zadbać o to, by zapewnić nastoletniemu dziecku odpowiednie warunki do nauki. W poniższym artykule podpowiadamy, o czym należy pamiętać.

Co powinno znaleźć się w strefie nauki?

Podstawowym wyposażeniem pokoju nastoletniego ucznia jest biurko młodzieżowe.  To tutaj młody człowiek uczy się, odrabia lekcje i korzysta z komputera, który dzięki dostępowi do Internetu pełni rolę nowoczesnej pomocy naukowej. Niezbędna jest także lampka biurkowa oraz przybory szkolne, które można pochować w szufladach lub poręcznych organizerach. Aby ułatwić nastolatkowi dostęp do podręczników i książek, można tuż obok biurka postawić regał. Pomysłowym rozwiązaniem jest również biurko z nadstawką lub szafkami, które bez trudu pomieści wszystkie rzeczy potrzebne do szkoły. Krzesło obrotowe, które umieścimy przy biurku to kolejny niezbędny element wyposażenia strefy nauki.

Ergonomiczne meble

Większość rodziców ma świadomość tego, że ich nastoletnia pociecha spędza przy komputerze znacznie więcej czasu, niż wynika to z potrzeb szkolnych. Dlatego doceniają ergonomiczne meble, które zmniejszają ryzyko związane z tymi nieprawidłowymi nawykami.

Biurka młodzieżowe powinny być wyposażone w blat, na którym zmieści się komputer lub laptop. Zbyt mała powierzchnia blatu utrudni dziecku pracę. Dlatego polecamy biurka o minimalnej głębokości 40 cm. Warto zwrócić uwagę na wysokość biurka i krzesła. Blat biurka powinien znajdować się na wysokości około 76 cm. Natomiast regulowane krzesło lub fotel biurowy należy dopasować do wzrostu użytkownika. Dzięki wdrożeniu zasad ergonomii nastolatek uniknie wad postawy, bólu mięśni czy kręgosłupa.

Oświetlenie w miejscu nauki

Biurko w miarę możliwości stawiamy bokiem do okna. W ten sposób zapewnimy dziecku dostęp do światła dziennego. Jeżeli nastolatek jest praworęczny, okno powinno znaleźć się po jego lewej stronie, a po prawej, gdy jest leworęczny. Dzięki temu cień nie będzie padał bezpośrednio na zeszyt.

Młodzież bardzo chętnie uczy się i odrabia lekcje wieczorami lub nawet w nocy. Dlatego lampka biurkowa z ruchomym ramieniem będzie niezbędna. Pomoże doświetlić blat, co jest przydatne podczas intensywnej nauki. Aby zwiększyć koncentrację, polecamy świetlówki o jasnej barwie światła. W przeciwieństwie do żółtego światła, które usypia, białe światło pobudza do działania i podnosi kreatywność.

Intrygujący design

Urządzając strefę nauki w pokoju nastolatka, należy wziąć pod uwagę nie tylko aspekty praktyczne, ale również walory estetyczne wybranego biurka. Młodzież doceni zwłaszcza ciekawy i oryginalny design mebli. Uznanie w ich oczach znajdą efektowne uchwyty, unikalne kolorowe fronty oraz kontrastowe wstawki. Im bardziej wyróżniająca się stylistyka, tym większa popularność mebli wśród nastolatków.

Sklep meblowy marmex.pl wyróżnia bogata oferta mebli młodzieżowych w tym nowoczesnych biurek o stylowym, uwzględniającym najnowsze trendy, wzornictwie.