Przedpokój – wcale nie musi być nudny!

Przedpokój – wcale nie musi być nudny!

Na etapie urządzania mieszkania, większość osób koncentruje się na aranżacji salonu, kuchni oraz sypialni, nie przywiązując specjalnej wagi do pomieszczenia, które wbrew pozorom powinno być najbardziej reprezentacyjne, czyli do przedpokoju. Każdy projektant wnętrz powie, że charakter i wygląd tego miejsca przekłada się na pierwsze wrażenia gości. Z tego względu warto zadbać o jego estetykę oraz przemycić kilka ciekawych i oryginalnych rozwiązań.

Jak urządzić przedpokój?

Opisywane pomieszczenie jest zazwyczaj niewielkie, dlatego bardzo ważne jest jego zaaranżowanie w taki sposób, aby nie straciło na funkcjonalności. Brak wystarczającej ilości miejsca, aby wygodnie ubrać buty czy pomieścić wszystkie okrycia wierzchnie z pewnością będzie irytować domowników. Co jeszcze może doradzić nam projektant wnętrz?

  • Na początek warto zadbać o odpowiedni kolor ścian, który wpłynie na optyczne powiększenie pomieszczenia. W tym przypadku stawiamy oczywiście na jasne odcienie, pamiętając o tym, aby pasowały do pozostałych.
  • W wielu mieszkaniach problemem jest zbyt ciemny przedpokój. Jak poradzić sobie z tą kwestią? Projektant wnętrz może doradzić nam zainwestowanie w przeszklone drzwi, oczywiście w sytuacji gdy pomieszczenie jest zamknięte. Dobrym rozwiązaniem będą także przeszklenia w ścianie. Poza tym, warto zainstalować odpowiednio jasne oświetlenie.
  • Elementem, który zdecydowanie musi znaleźć się w przedpokoju jest lustro. Jego obecność również wpływa na optyczne powiększenie wnętrza, a jeśli dodatkowo w okolicy umieścimy lampy, uzyskamy ciekawy efekt rozświetlenia. W zależności od stylu mieszkania, warto go zaakcentować już na tym etapie. Minimalistyczne lub bogato zdobione lustro będzie wskazówką dla gości czego mogą spodziewać się na dalszym etapie.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat aranżowania przedpokoju?

Aby przełamać nudę, warto pomyśleć o dekoracjach. W przedpokoju doskonale sprawdzi się obraz, który jednocześnie będzie przełamywać jasną kolorystykę ścian. Nie przesadzajmy jednocześnie z liczbą ozdób, aby nie wprowadzić niepotrzebnego chaosu. Jeśli dysponujemy wystarczającą ilością miejsca i w korytarzu zmieścił się stolik lub szafka, na ich powierzchni warto postawić wazon z kwiatami lub roślinę w doniczce. Elementy zieleni również przełamią monotonię i wprowadzą przytulny klimat. Ciekawym rozwiązaniem może być także fototapeta, którą przykleimy na wybranej ścianie. Unikajmy jednak wzorzystych i kolorowych wersji, stawiając na te bardziej stonowane.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Studio Wnętrz ISON – projektanci wnętrz Poznań.