Lepiej wybrać meble klasyczne czy nowoczesne?

Lepiej wybrać meble klasyczne czy nowoczesne?

Każda osoba, która chce urządzić dom, musi zmierzyć się z tą samą zagwozdką. Lepiej sprawdzą się meble klasyczne czy w stylu nowoczesnym? A może miszmasz? Nie każdy potrafi określić, w jakim stylu czuje się najlepiej. Wtedy potrzebna jest pomoc. Przydatne informacje na ten temat znajdziesz w kolejnych akapitach.

W jakim stylu urządzić dom?

Każdy dekorator czy projektant przyzna, że stylów są setki, jeśli nie tysiące. Ich klienci zazwyczaj mają jakieś preferencje, ale istnieje też duża grupa ludzi, którzy otwarcie mówią „nie wiemy, co jest naszym stylem”. I to jest to jak najbardziej w porządku. Właśnie po to istnieją specjaliści, którzy mają w takim problemie pomóc.

Niemniej, nie każdy chce od razu nawiązać współpracę z najlepszym projektantem w mieście, aby urządzić salon czy sypialnię. W końcu samodzielna aranżacja to też część zabawy. A ile daje satysfakcji! W takim przypadku warto podzielić style na dwa najbardziej podstawowe: klasyczny i nowoczesny.

Meble nowoczesne – zalety i wady

Meble w stylu nowoczesnym mają to do siebie, że zapewniają stosunkowo dużą elastyczność. Można łatwo dopasować je do każdego wnętrza i przy okazji poczuć się jak prawdziwy projektant, bo skomponowanie modnych elementów to wbrew pozorom bardzo prosta sprawa. Problem w tym, że trendy zmieniają się dość szybko. Obecnie nowoczesne kolekcje za 10 lat mogą być po prostu obciachowe, bo zastąpią je zupełnie inne rozwiązania. Aranżacja domu czy mieszkania bez uwagi na ten fakt może być zatem dużą pomyłką.

Z drugiej strony meble nowoczesne są idealną opcją dla osób, które dysponują niewielkim metrażem, a jak wiadomo – dotyczy to coraz większej liczby mieszkańców dużych miast. Są to meble raczej o niewielkich rozmiarach, które dobrze prezentują się w ograniczonych przestrzeniach. W dużych domach mogą wywoływać poczucie pustki i chłodu. Warto też dodać, że styl ten wybierany jest częściej, więc takie meble produkuje się głównie masowo. To zmniejsza ich cenę, ale też unikalność.

Meble klasyczne – zalety i wady

Meble w stylu klasycznym mają zupełnie inny charakter. Są wizualnie cięższe i mają też większe rozmiary. Nie są więc dobrym pomysłem do wnętrz niewielkich, które mogą przytłoczyć. Za to większe przestrzenie zamienią w salon rodem z amerykańskiego snu. Co ważne, będzie to sen, który nigdy nie wyjdzie z mody. Klasyka ma bowiem to do siebie, że wygląda dobrze niezależnie od czasów i zmieniających się trendów. Jest to zatem inwestycja dla osób, które chcą urządzić dom na wiele lat bez martwienia się, że coś przestało być estetyczne.

Meble klasyczne są też zwykle bardziej unikalne. Produkują je mniejsi producenci, nierzadko na zamówienie. To oczywiście przekłada się na ich cenę, ale należy pamiętać, że również na wykonanie. Zazwyczaj są to produkty bardziej solidne.

Gdzie szukać mebli na lata?

Niezależnie do tego, jaki styl wybierzesz, pamiętaj, aby świadomie decydować o miejscu zakupu. To głównie od tego zależy późniejsze zadowolenie z jakości i funkcjonalności mebli. Dlatego też polecamy wybór mniejszych, nawet lokalnych salonów takich jak stylowe meble Toruń. Duże sieci meblowe może i oferują większy wybór, ale muszą dostosować się do wszystkich, przez co nie są dostosowane do nikogo. Często wiele do życzenia pozostawia także jakość oferowanych kolekcji, a wszystko przez to, że oferta musi być po prostu tania.