Gdzie wykorzystuje się fornir dębowy?

Gdzie wykorzystuje się fornir dębowy?

Piękne, nowoczesne meble z widocznymi słojami na powierzchni cudownie prezentują się nie tylko we wnętrzach w stylu klasycznym, ale również są one bardzo często wykorzystywane w pomieszczeniach urządzonych w stylu minimalistycznym, boho czy też współczesnym. Jednak czy faktycznie, aby uzyskać tak piękny rysunek drewna trzeba ściąć pokaźnych rozmiarów drzewo? Na szczęście nie jest tak do końca.

Czym jest fornir?

Fornir to bardzo cienkie, prawie niczym papier płaty drewna o grubości od 0,1 do 8 mm. Takie płaty uzyskuje się poprzez ścinanie zewnętrznej warstwy drewna. Do czego służy fornir? Przede wszystkim występuje on praktycznie we wszystkim, co wiąże się z naszymi meblami, począwszy od oklein meblowych, poprzez sklejki i płyty wiórowe a na elementach z litego drewna skończywszy. Fornir dębowy znany jest już od setek lat i ciągle jest bardzo chętnie wykorzystywany we współczesnym przemyśle meblowym. Nie wszyscy wiedzą, że forniry dzielą się ze względu na ich zastosowanie na okleiny oraz obłogi.

Czym jest okleina?

Fornir zastosowany na meblach antycznych, a także egzemplarzach pochodzących z czasów współczesnych (do ok. lat sześćdziesiątych XX wieku) w nomenklaturze specjalistycznej jest nazywany okleiną. Taki fornir, nazywany również okleiną drewnianą jest bardzo cienki, ponieważ ma on zaledwie od 0,5 do 1 mm grubości. Okleina jest najczęściej pozyskiwana ze szlachetnych gatunków drzew takich jak jesion, mahoń, orzech czy też dąb. Fornir tak cienki jest skrawany w specjalny sposób, aby uzyskać wspaniały wygląd szlachetnego usłojenia tych fantastycznych gatunków drzew. Warto również podkreślić, że już od prawie 50 lat w nowoczesnym przemyśle meblowym bardzo często stosowana jest również okleina syntetyczna, która może prezentować się równie pięknie jak okleina naturalna.

Co to jest obłóg?

Obłóg to nic innego jak kolejny rodzaj forniru, który tym razem ma zastosowanie nieco bardziej techniczne niż dekoracyjne. Obłóg służy jako podkład pod okleinę do produkcji nowych lub renowacji starych mebli. Ponadto obłóg wykorzystywany jest również do produkcji płyt stolarskich. Z uwagi na swoje bardziej techniczne zastosowanie i brak walorów typowo dekoracyjnych, obłóg jest znacznie grubszy od okleiny i ma on przeważnie od 1 do 3 mm grubości. Do wykonania obłogu używane są mniej szlachetne gatunki drzew – najczęściej spotkać można obłóg sosnowy, a stosunkowo rzadko obłóg dębowy.

Jak powstaje fornir?

Cały proces powstawania forniru jest bardzo interesujący. Na początku pień drewna, z którego ma powstać fornir musi odparować. Następnie drewno jest poddawane obróbce technicznej, w wyniku której otrzymuje się bardzo cienkie arkusze drewniane. Kolejnym krokiem jest połączenie ze sobą powstałych arkuszy drewnianych w takiej samej kolejności, w jakiej zostały one pozyskane z pnia drewna. Dzięki temu można uzyskać wspaniałe efekty w postaci praktycznie identycznego odwzorowania rysunków usłojenia drewna, jakie były w rzeczywistości. Warto tutaj podkreślić, że w dzisiejszych czasach fornir wykonuje się z ponad dwustu gatunków drewna – wykorzystuje się zarówno drzewa rosnące w naszych rodzimych lasach, jak również drewno egzotyczne pochodzące z Afryki, jak np. iroko, padouk czy też doussie.

Do czego wykorzystywany jest fornir dębowy?

Fornir dębowy to obecnie jedna z najbardziej popularnych oklein meblowych, które stosuje się we współczesnym przemyśle meblowym. Im grubszy jest fornir, tym jest on trwalszy i bardziej wytrzymały na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Fornir dębowy może być stosowany nie tylko do zmiany wyglądu mebli, ale również dla ich odpowiedniego zabezpieczenia. Obecnie fornir dębowy cieszy się naprawdę ogromną popularnością z uwagi na fakt, iż nowoczesne aranżacje wnętrz w znacznej mierze bazują na meblach wykonanych z drewna. Meble drewniane chętnie wykorzystywane są w projektach wnętrz takich jak sypialnia czy kuchnia, ale również w łazience można znaleźć drewniane elementy. Nierzadko ciężko jest odróżnić, czy dany mebel został wykonany z litego drewna, czy też ich powierzchnia została pokryta fornirem dębowym.

Jakie są najważniejsze zalety forniru dębowego?

Fornir ma bardzo wysokie walory estetyczne, a meble nim pokryte doskonale prezentują się w praktycznie każdym wnętrzu bez względu na styl, w jakim dane pomieszczenie zostało zaaranżowane. Warto podkreślić, że fornir jest materiałem bardzo praktycznym oraz wytrzymałym. Ponadto zapewnia on również ekskluzywne wykończenie mebli, jak również zapewnia im ponadczasowy wygląd. Fornir jest bardzo odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania czy ścieranie. Dodatkowo jeśli fornir zostanie odpowiednio zabezpieczony, wówczas jest on również odporny na działanie wilgoci. Dzięki takim zaletom warto jest zainwestować w wysokiej jakości fornir dębowy, który zapewni zarówno meblom jak i drzwiom niezmienny, fantastyczny wygląd przez długie lata użytkowania.

Fornir modyfikowany czy naturalny fornir dębowy?

Fornir dębowy ma swój niepowtarzalny, naturalny wygląd, który idealnie odwzoruje słoje drewna. Ma on pewnego rodzaju niedoskonałości, w niektórych miejscach występują przerwy a wzoru nie da się powtórzyć. Z kolei fornir modyfikowany jest bardziej spójny zarówno pod względem koloru, jak i struktury drewnianych słojów. Każdy arkusz wygląda praktycznie identycznie, dlatego jego wzór jest powtarzalny i dopracowany nawet w najdrobniejszych szczegółach. Ponadto fornir modyfikowany jest pokryty lakierem, bejcą oraz woskiem, dlatego jest on niezwykle twardy i bardzo wytrzymały na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Według specjalistów fornir modyfikowany w oczach wielu odbiorców wypada lepiej niż ten naturalny właśnie z uwagi na swój idealny i powtarzalny wzór, jak również na swoją wytrzymałość. Jednak znajdzie się również duża grupa miłośników naturalnych i niepowtarzalnych fornirów dębowych, które ożywią każdy mebel i sprawią, że wnętrze stanie się unikalne i jedyne w swoim rodzaju właśnie za sprawą zastosowania w nich fantastycznych mebli wykonanych z forniru naturalnego.