Czy łóżko kontynentalne i śniadanie kontynentalne mają coś wspólnego?

Czy łóżko kontynentalne i śniadanie kontynentalne mają coś wspólnego?

Na pierwszy rzut oka łóżko kontynentalne i śniadanie kontynentalne mają ze sobą wspólną tylko nazwę. Okazuje się jednak, że powinowactwa są znacznie głębsze. Sięgają czasów, gdy znany wszystkim świat składał się z Kontynentu (Europy) i Wysp Brytyjskich. Przymiotnik „kontynentalny” podkreśla odmienność tego, co europejskie od towarów z „wysp” i „reszty świata”. Jednak najważniejsze jest to, że łóżko i śniadanie w wersji kontynentalnej mają wspólne miejsce narodzin.

Większość z nas korzysta z komfortu oferowanego przez łóżka kontynentalne, gdy mieszkamy w hotelach w czasie wakacji lub wyjazdów służbowych. Również w hotelach spotyka nas poranna atrakcja w postaci śniadania kontynentalnego, wpisanego najczęściej w cenę pokoju.

Łóżko kontynentalne powstało z potrzeby zwiększenia higieny w hotelach

Historia łóżka kontynentalnego rozpoczęła się w XIX w. w USA. Celem było stworzenie mebla do spania przeznaczonego dla hoteli. Chodziło o to, aby był maksymalnie komfortowy i jednocześnie możliwie prosty w utrzymaniu czystości, co jest sporym problemem przy bardzo dużej rotacji użytkowników. Ludzie w czasie snu pocą się, czasem jedzą w łóżku lub zanieczyszczają je w inny sposób, np. kładąc się bez zdejmowania obuwia. W efekcie może dojść do trwałych zniszczeń, przed którymi nie chroni sama pościel. Aby lepiej zabezpieczyć łóżko, hotele zaczęły stosować cienki wierzchni materac nazwany topperem. Poprawia on komfort snu, ale jednocześnie chroni właściwy materac przed uszkodzeniami mechanicznymi i zalaniem. W razie potrzeby można szybko zdjąć pokrowiec z toppera i wyprać go, a sam materac oczyścić lub wymienić. Topper wchłania część rozlanych płynów i ogranicza przenikanie zanieczyszczeń w głąb łóżka, a konkretnie znajdującego się pod topperem materaca kieszeniowego.

To, co znajduje się pod topperem, czyli materac kieszeniowy i skrzynia łóżka, odpowiadają za komfort osoby śpiącej. W pierwotnej konstrukcji łóżka kontynentalnego skrzynia była wypełniona sprężynami bonellowymi. Koncept był taki: główny materac kieszeniowy nie będzie umieszczony na stelażu, lecz na materacu bonellowym. Dzięki temu można uzyskać bardzo stabilne równe, a jednocześnie elastyczne podparcie. Dodatkowo dwie dolne kondygnacje łóżka kontynentalnego zapewniają osobie śpiącej komfort cieplny i większą higienę (odcięcie od chłodu i kurzu z podłogi).

Łóżko wspiera się na niewysokich nóżkach, które oddzielają materace od bezpośredniego kontaktu z podłogą i zapewniają swobodną cyrkulację powietrza pod meblem. W efekcie materace są dobrze wentylowane i nie kumulują wilgoci. Listę zalet uzupełnia przedstawiciel producenta łóżek kontynentalnych i tapicerowanych Meblove24: – Konstrukcja łóżka kontynentalnego zapewnia użytkownikom bardzo wysoki komfort snu. Wysoko umieszczona powierzchnia spania ułatwia wchodzenie do łóżka i wstawanie z niego.

Czym różnią się angielskie łóżka i śniadania od kontynentalnych?

Brytyjskie zalecenie dietetyczne brzmi: „Śniadanie jedz jak król, obiad jak książę, a kolację jak żebrak”. W efekcie śniadanie angielskie, w odróżnieniu od śniadania kontynentalnego, jest bardzo tłuste, energetyczne i ciężkostrawne. Na full English breakfast składają się jajka sadzone, plastry bekonu, parówki, kiełbasa na zimno, fasolka w sosie pomidorowym, smażone grzyby, krokiety smażone w głębokim tłuszczu, dżem, tosty, masło i oczywiście herbata lub kawa. Angielskie śniadanie bardziej przypomina obiad niż pierwszy posiłek po przebudzeniu się. Równie mocno różni się łóżko kontynentalne od łóżka w stylu angielskim. Jednak tym razem minimalizm jest udziałem Brytyjczyków.

Klasyczne angielskie łóżko składa się z dość prostej, nisko zawieszonej drewnianej ramy i materaca do spania. Ramy zazwyczaj posiadają szczyty, ale rzadziej spotyka się obszerne wezgłowia. Bardzo popularne są ramy malowane na jasne kolory, w tym także klasyczny biały. Można spotkać modele z opcjonalnie dodawanymi szufladami, lecz w podstawowej wersji angielskie łóżko przewiduje składowanie pościeli wprost na materacu.

Z hotelu do prywatnej sypialni

Śniadania w stylu kontynentalnym już dawno przywędrowały z hoteli do prywatnych kuchni. Ten sam proces dotyczy również łóżek kontynentalnych. Początkowo kojarzone wyłącznie z hotelami, obecnie są meblem do spania coraz częściej wybieranym przez użytkowników indywidualnych.

Na potrzeby użytkowania łóżek kontynentalnych w domu ich konstrukcja została nieco zmodyfikowana. Zamiast klasycznej box spring, czyli skrzyni ze sprężynami, pojawiła się pusta skrzynia, która pełni rolę schowka na pościel. 

Niezwykle komfortowe łóżko kontynentalne doskonale wpisuje się w trend slow life. Zmiana życiowych priorytetów sprawiła, że tysiące ludzi zaczęło świadomie zwalniać tempo życia, z większą troską podchodzić do snu i komfortowego wypoczynku. Okazało się, że długi, niezakłócany niczym sen, to podstawa zdrowia fizycznego i psychicznego, a także pomoc w zachowaniu diety i uzyskaniu odpowiedniej kondycji. W efekcie popyt na łóżka kontynentalne stale rośnie. Producenci dbają o to, aby zaoferować łóżka kontynentalne 140 × 200 cm do małych sypialni i łóżka kontynentalne 200 × 220 cm do sypialni małżeńskich. Ten komfortowy mebel wybierany przez osoby starsze, a także jako bardzo wygodne posłanie dla kobiet w ciąży.