Projekty garaży i wiat z oferty MURATORA

Projekty garaży i wiat z oferty MURATORA

W naszym domu nie ma wbudowanego garażu? A może jego przestrzeń jest niewystarczająca, abyśmy mogli zaparkować posiadane pojazdy lub przechować narzędzia ogrodnicze? W takiej sytuacji doskonałym pomysłem będzie budowa wolnostojącego garażu lub wiaty, wzniesionego na podstawie projektu wybranego z kolekcji MURATORA. Jakie rozwiązania przygotowali dla nas architekci oraz o czym warto pamiętać podczas dokonywania wyboru?

Projekty garaży i wiat – różnorodność oferty Muratora

Na stronie MURATOR PROJEKTY znajdziemy Kolekcję https://projekty.muratordom.pl/garaze/projekty-garazy-i-budynkow-z-wiata-garazowa/ w której czekają na nas zróżnicowane gotowe projekty, umożliwiające wybudowanie funkcjonalnego garażu lub wiaty. Ich powierzchnia użytkowa rozpoczyna się już od blisko 25 m2 i dedykowana jest do garażowania jednego samochodu. Największe natomiast, których metraż sięga nawet 110 m2, będą odpowiednie dla kilku pojazdów jednocześnie, oferując przy tym dodatkową przestrzeń magazynową lub gospodarczą.

Dostępne w kolekcji projekty obejmują tradycyjne, jedno- lub dwustanowiskowe garaże i wiaty, jak również bardziej rozbudowane wersje – wzbogacone o dodatkowe, praktyczne pomieszczenia, a nawet część mieszkalną lub rekreacyjną. Przeglądając gotowe propozycje, możemy dokonać wyboru pomiędzy budynkami wznoszonymi w technologii murowanej lub drewnianej – dostosowując ją do własnych wymagań, możliwości finansowych czy pożądanej szybkości prac. Dzięki zróżnicowanej formie oraz geometrii zadaszenia, kłopotu nie sprawi nam także dopasowanie projektu garażu lub wiaty do zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, a w przypadku jego braku – do decyzji o Warunkach Zabudowy.

Jak wybrać najlepszy projekt garażu lub wiaty?

Wybór projektu garażu lub wiaty nie powinien być przypadkowy. Nawet tak niewielki budynek wymaga dostosowania do wielu kryteriów, które należy uwzględnić jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie projektu. Zanim przystąpimy do dokonania wyboru, zapoznajmy się z MPZP lub WZ, obowiązującymi dla naszej działki. Pozwoli nam to upewnić się, które projekty będą zgodne z wymogami lokalnego prawa, a dzięki temu – możliwe do zrealizowania na posiadanym terenie.

Kolejnym aspektem, o jakim musimy pamiętać, jest wielkość obiektu. Powinna być ona dobrana między innymi pod kątem liczby pojazdów i ilości sprzętów, jakie planujemy przechowywać w jego wnętrzu. Być może aktualnie posiadamy tylko jeden samochód, jednak w przyszłości nie wykluczamy zakupu kolejnego? Takie plany warto uwzględnić już teraz, co umożliwi nam wyeliminowanie konieczności rozbudowy garażu lub wiaty w przyszłości.

Zwróćmy uwagę, aby taki budynek pasował do stylistyki naszego domu – optymalny efekt osiągniemy, wybierając projekt o podobnym kształcie dachu, kolorze elewacji i charakterze zewnętrznych elementów wykończeniowych. Sprawdźmy, czy po jego lokalizacji w wybranym miejscu na posesji możliwe będzie zachowanie wymaganych prawem odległości od granic, wynoszących 4 metry – w przypadku ściany z oknem lub drzwiami oraz 3 metry, gdy elewacja nie posiada otworów pod stolarkę. Na koniec, nie zapominajmy o własnych możliwościach finansowych, bezpośrednio wpływających na wielkość i stopień skomplikowania budynku, aby bez problemu go wznieść oraz wykończyć. Jeśli powierzchnia zabudowy budynku nie przekroczy 35 m2, będziemy mogli go wybudować bez zbędnych formalności. W przypadku wiat – powierzchnia ta nie może przekroczyć 50 m2.

Marzy nam się funkcjonalny garaż lub lekka wiata, pod którą zaparkujemy samochód, umieścimy ogrodowe narzędzia i meble oraz inne przedmioty? Swoje plany możemy zrealizować naprawdę w krótkim czasie. Wystarczy, że zakupimy odpowiedni projekt oraz dopełnimy urzędowych formalności, aby już po kilku lub kilkunastu miesiącach użytkować ten praktyczny i nieodzowny na każdej działce – budynek. Estetyczny, przemyślany i dopasowany do naszych potrzeb – będzie świetnym uzupełnieniem infrastruktury naszej posesji.

Zdjęcie: Projekt domu C340a Powściągliwy – wariant I (podpiwniczony)

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty budynków od MURATORA – projekty.muratordom.pl