Praca w budownictwie – charakterystyka

Praca w budownictwie – charakterystyka

Jaka jest charakterystyka pracy w szeroko pojętym budownictwie? Na co powinniśmy się przygotować, przeglądając oferty pracy w branży?

Branża budowlana jest stale ważnym elementem polskiej gospodarki. Ludzie budują nowe domy, remontują mieszkania. Część rzeczy potrafią wykonać własnym sumptem, ale do wielu z nich potrzebują pomocy specjalistów. Jeśli przedsiębiorstwo wykona dobrze swoją usługę, może liczyć na polecenie dalej – to jedna z najlepszych reklam w tym sektorze. Nie jest rzadkie, że np. kilka podobnych domków na nowo powstającym osiedlu ociepla jedna firma. Gdy widać, że u sąsiada praca wykonana jest dobrze, ludzie proszą o kontakt i sami zamawiają usługę.

Wewnątrz czy na zewnątrz?

Duże znaczenie mają warunki pracy. Dużo zależy od zleconych nam zadań. Niekorzystna pogoda może dać się we znaki tym, którzy pracują przy budowach dróg i budynków. Rzadko się zdarza, aby z jakichś powodów roboty były wykonywane nocą (jeśli już, to naglące remonty dróg). Praca ta wymaga siły, obycia w użytkowaniu z narzędzi.

W przypadku tak zwanej „remontówki” istotniejsze są zdolności techniczne, doświadczenie oraz precyzja. Zazwyczaj wykonuje się wiele różnorakich prac podczas roku.

Doświadczenie

Na zadane na początku pytanie „Na co powinniśmy się przygotować, przeglądając oferty pracy w branży?” można odpowiedzieć z wielu punktów widzenia. Jeśli jest to nasza pierwsza praca, to na pewno na zbieranie doświadczenia. Szczególnie w firmach zajmujących się remontami (np. praca Lublin) wewnątrz budynków będziemy co rusz mieli do czynienia z innym zadaniem. Kreatywność i szybkie uczenie się będą w cenie. Często to po epizodach w pracy u kogoś innego, pracownicy decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej – kiedy już będą samodzielnie w stanie wykonać większość prac.

Architekci, absolwenci budownictwa, inspektorzy

Zupełnie inny charakter pracy mają między innymi architekci i absolwenci budownictwa na politechnikach. To także ważna gałąź branży, choć praca przebiega w zupełnie odmiennych warunkach.

Zadaniem architektów jest opracowanie/zaadaptowanie projektu budowy. Praca odbywa się w większości zza ekranu monitora komputera. Do jej wykonywania potrzebne są odpowiednie programy. Konieczna jest wiedza z dziedziny znawstwa materiałów, znajomości przepisów etc.

Ich przestrzegania w trakcie budowania strzegą inspektorzy nadzoru. Za zadanie mają wskazać ewentualne braki. Przy odpowiednim doświadczeniu i kursach mogą nim zostać nawet osoby po technikum budowlanym. Ważne jest wykształcenie kierunkowe.