Kotły pelletowe. Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?
Pellet to wydajne paliwo należące do odnawialnych źródeł energii. Jest łatwe w przechowywaniu i świetnie nadaje się do stosowania w kotłach grzewczych. Dlaczego warto zainstalować w domu kocioł pelletowy? Jakie są jego zalety?
Kotły pelletowe są wygodne w użytkowaniu, w dużym stopniu zautomatyzowane i przyjazne środowisku. Nic dziwnego, że wypierają tradycyjne kotły zasypowe nazywane kopciuchami! Są też alternatywą dla kominków, pieców wolnostojących nazywanych kozami czy pieców gazowych – także kotłów kondensacyjnych, dwufunkcyjnych, zwłaszcza gdy budynek nie ma dostępu do sieci gazowej.
Pellet to nic innego jak sprasowane pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze trociny lub wióry drzewne. Ma formę granulatu, jest suchy i nie stosuje się przy jego produkcji klejów czy innych lepiszczy. Prasowany jest na małe wałki o średnicy 6 lub 8 mm i długości około 2-4 centymetrów.
Zalety pelletu? To nie tylko ekologia!
Niewątpliwą zaletą pelletu jest jego wysoka wydajność jako biomasy. Jego wartość energetyczna dochodzi nawet do 19 MJ/kg. Pellet może być liściasty bądź iglasty. Iglasty ma korzystniejsze parametry od liściastego, ponieważ w trakcie procesu jego prasowania i granulacji zmienia swoją gęstość a dzięki temu – zyskuje na wartości opałowej. Pellet z drzewa iglastego zawiera sporo żywicy dzięki czemu jest bardziej spójny, lepiej się rozpala i ma wyższą, niż liściasty, kaloryczność. Paliwo to jest ekologiczne, ponieważ należy do odnawialnych źródeł energii. Ponadto, nie brudzi tak jak węgiel. Jest też łatwy w przechowywaniu. Jednak zaletą kotłów na pellet jest nie tylko samo paliwo!
Kotły na pellet – nie zapomnij o tych ważnych kwestiach!
Kotły pelletowe są przede wszystkim zautomatyzowane co sprawia, że ich obsługa ogranicza się do dosypywania paliwa raz na kilka dni. To duża zaleta w porównaniu np. z kotłami zasypowymi, które wymagały niemal stałego nadzoru, a dom wychładzał się już w czasie kilkudniowej nieobecności domowników! Ponadto, kotły na pellet są dużo bezpieczniejsze niż tradycyjne piece węglowe i mają dużo większą sprawność.
Szeroka oferta kotłów pelletowych sprawia jednak, że niełatwo zorientować się, który z nich jest naprawdę godny uwagi. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie pieca pelletowego.
Przede wszystkim piece na pellet od znanych, sprawdzonych producentów to dopracowana technika grzewcza. Klient wybierając sprawdzony kocioł może liczyć na łatwą obsługę, czystość w swojej kotłowni i brak uciążliwości podczas użytkowania. Kotły na pellet od doświadczonych producentów mają również wysoką sprawność. Sięga ona bowiem nawet 94 procent! Co więcej, urządzenia wysokiej jakości osiągają także najwyższe klasy energetyczne. Szukasz godnego zaufania kotła pelletowego? Wejdź na https://www.defro.pl/k,32,kotly-automatyczne-na-pellet-biomase.html.
Ekologia przede wszystkim!
Kotły zasilane pelletem nie emitują dużej ilości niepożądanych związków do atmosfery, a powstały popiół można wykorzystać jako nawóz ogrodniczy.
Co więcej, specjalny system certyfikacji ENplus, kontrolowany przez Europejskie Stowarzyszenie Pelletu, sprawia, że producent może otrzymać certyfikat potwierdzający zgodność z normą EN 14961-2 w klasie A1, A2. Odnosi się to przede wszystkim do procesu produkcji i łańcucha dostaw. W związku z tym warto wybierać oznakowane worki pelletu z logo producenta i odpowiednim indywidualnym numerem certyfikatu. Są one bowiem najlepszym potwierdzeniem jakości. Warto też pamiętać, że najlepszym rodzajem pelletu do kotłów w instalacjach domowych jest pellet klasy A1.