Piece elektryczne – budowa, działanie i zalety
Piece elektryczne niosą ze sobą szereg zalet dotyczących ogrzewania mieszkań i domów. Jakie dadzą nam korzyści i jak są zbudowane?
Piece elektryczne – budowa
Budowa pieców elektrycznych jest bardzo prosta. Jeśli mielibyśmy je do czegoś porównać, to najlepszym przykładem byłby czajnik. Grzałka podgrzewa wodę do odpowiedniej temperatury. Następnie jest ona rozprowadzana za pomocą pompy po instalacji grzewczej pomieszczenia. Kocioł w zależności od mocy może mieć jedną lub więcej grzałek. Włączają się one kolejno w zależności od aktualnych potrzeb.
Jeśli piec jest wyposażony w możliwość podgrzewania wody użytkowej, to potrzeba także zamontować zasobnik ciepłej wody użytkowej.
Zalety pieców elektrycznych
Jakie są główne zalety pieców elektrycznych? Wśród nich możemy wymienić:
- niski koszt inwestycji – piece elektryczne są po prostu tanie;
- niski koszt utrzymania instalacji – z rachunku kosztów odchodzi nam cena przeglądów;
- brak ograniczeń związanych z infrastrukturą – nie musimy posiadać przewodu kominowego;
- brak emisji zanieczyszczeń – piece elektryczne nie emitują bezpośrednio zanieczyszczeń;
- brak graniczeń prawnych – nie dotyczą ich (i raczej nie będą dotyczyć w przyszłości) przepisy zabraniające np. palenia węglem w wybranych gminach;
- łatwość montażu – piece elektryczne są stosunkowo małe. Poza tym nie wymagają dla swojej pracy dodatkowego pomieszczenia – np. kotłowni.
Piece elektryczne – kiedy możemy zyskać
Piece elektryczne są coraz sprawniejsze energetycznie. Mimo wszystko prąd kosztuje sporo i tego typu piece nie sprawdzą się najlepiej w każdej możliwej sytuacji. Jakie są warunki do ich najbardziej optymalnego wykorzystania?
- Piece elektryczne idealnie sprawdzają się jako drugie źródło ciepła – na przykład do dogrzewania pomieszczeń w okresie przejściowym – są bardzo tanie, nie wymagają kosztownych przeglądów (np. stanu przewodów kominowych). Można je bez większego problemu podłączyć do już istniejącej instalacji.
- Świetnie nadadzą się do ogrzewania mieszkań, w którym bywamy okazjonalnie – dzieje się tak za sprawą niskich nakładów inwestycyjnych i braku konieczności przeglądów szczelności układów i czyszczenia. Można je szybko uruchomić. Nie potrzebują także przewodów kominowych.
- Są dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy lubią bezproblemowe i nie wymagające uwagi urządzenia.
- Jesteśmy gotowi na grzanie przede wszystkim w porze nocnej – to wtedy cena prądu jest najniższa.
- To dobre rozwiązanie w miejscach, gdzie nie można wykorzystać węgla, wybudować komina, a dostęp do sieci gazowej jest niemożliwy.
- Nie mamy wiele gotówki na większe inwestycje, a potrzebujemy szybkiej zmiany starego źródła ciepła.