Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?

Otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną budzi wiele pozytywnych emocji, lecz jednocześnie rodzi także pewien niepokój. Nie wiemy, jakich pytań się spodziewać i jakie odpowiedzi mogą usatysfakcjonować rekrutera. Jak dobrze przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej? O czym w szczególności należy pamiętać?

Schludny i estetyczny strój

Przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej powinny objąć przede wszystkim dobór odpowiedniego stroju. Zgodnie z dobrze znanym powiedzeniem, jak Cię widzą, tak Cię piszą- wbrew pozorom jest w tym sporo prawdy, zwłaszcza że mamy tylko jedną okazję, aby zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy. Jaki strój wybrać na rozmowę kwalifikacyjną? Otóż musi być on:

  • schludny,
  • elegancki,
  • reprezentatywny,
  • adekwatny do danego stanowiska.

Jeśli rekrutujemy się na stanowisko managerskie, to jedynym prawidłowym wyborem będzie garnitur lub elegancka sukienka, jednak w przypadku, gdy ubiegamy się o innego typu posadę, możemy postawić na nieco mniej oficjalny, lecz klasyczny strój. Na rozmowę rekrutacyjną nie zakładamy jeansów, spódnic typu mini czy sportowych strojów. Kobiety powinny także pamiętać o delikatnym makijażu.

Przygotowanie aktualnego CV

W dobrym tonie jest wręczyć wszystkim osobom przeprowadzającym rozmowę rekrutacyjną swoje CV. Najpierw jednak należy odpowiednio je przygotować, a więc sformatować w taki sposób, aby wydruk był estetyczny i dobrze się prezentował. Pamiętajmy, aby nie zmieniać informacji w CV – w przeciwnym razie nie będzie ono zgodne z tym, co zadeklarowaliśmy potencjalnemu pracodawcy. Tu znajdziesz ciekawe wzory CV.

Jakich pytań podczas rozmowy rekrutacyjnej można się spodziewać?

Każde stanowisko pracy ma zupełnie inną specyfikę, zatem trudno jednoznacznie określić, jakie pytania może nam zadać rekruter. Niemniej jednak istnieje kilka uniwersalnych, które padają na niemal każdej rozmowie rekrutacyjnej. Z dużym prawdopodobieństwem zostaniemy zapytani:

  • jakie są nasze oczekiwania finansowe brutto,
  • w jakich godzinach jesteśmy dyspozycyjni,
  • czy wyjazdy w delegacje nie stanowią dla nas większego problemu,
  • jakie mamy oczekiwania względem miejsca pracy (ułatwienia dla niepełnosprawnych, elastyczne godziny pracy, dostęp do różnego typu benefitów pracowniczych),
  • jak chcielibyśmy kierować dalej naszą karierą?

Na wszystkie te pytania musimy odpowiedzieć, gdyż choć nie dotyczą one bezpośrednio stanowiska pracy, to dają w dużej mierze pogląd na naszą osobę. Ponadto rekruter może zadać nam pytania branżowe, chcąc sprawdzić naszą wiedzę w danym zakresie.

Test kierunkowy i językowy

Rekrutacja bardzo często polega na wypełnieniu testu kierunkowego (z wiedzy stanowiskowej) oraz językowego. Nie trzeba się do nich szczególnie przygotowywać, choć na kilka dni przed rozmową warto odświeżyć sobie pewne informacje, tak aby nie popełnić podstawowych błędów. W internecie można znaleźć wiele testów z rozmów rekrutacyjnych w różnych branżach, jednak nie jest powiedziane, że nasze będą wyglądały podobnie. Firmy tworzą bowiem własne sprawdziany wiedzy, na podstawie tego, jakich dokładnie umiejętności i kompetencji wymagają od pracownika. Na wypełnienie testu zwykle mamy około pół godziny, jednak nie chodzi tutaj o czas, a raczej o poprawność udzielonych odpowiedzi.

Ile czasu poświęcić na spotkanie rekrutacyjne?

Idąc na rozmowę rekrutacyjną, powinniśmy zarezerwować sobie nieco więcej czasu. Ułóżmy plan dnia w taki sposób, abyśmy nie musieli się nigdzie spieszyć, gdyż nie sprzyja to spokojnej rozmowie ani wypełnianiu testów. Spotkanie może trwać od kilkudziesięciu minut do nawet kilku godzin– jeśli mamy nieco więcej obowiązków do wypełnienia w danym dniu, dopytajmy, ile mniej więcej czasu zajmie nam rozmowa. Rekruterzy zwykle nie mają problemu z udzielaniem takich informacji, a często sami zawiadamiają, jak dużo czasu należy poświęcić na spotkanie.

Pierwsza zasada: nie kłamać!

Podczas rekrutacji każdy chce się zaprezentować w jak najlepszy sposób, jednak należy pamiętać, aby przy tym nie mijać się z prawdą. Udzielenie jakichkolwiek sprzecznych informacji sprawi, że rzeczywiście możemy otrzymać posadę, jednak nie będziemy w stanie wywiązać się ze złożonych obietnic. Kłamstwa są zakazane w każdej materii- dotyczą nie tylko potencjalnych umiejętności, lecz również możliwości odbywania podróży służbowych czy dyspozycyjności. To, co powiemy na rozmowie, może do nas wrócić niczym bumerang- rekruterzy skrupulatnie zapisują informacje, jakie otrzymują od potencjalnych kandydatów na stanowisko. Zastanówmy się więc dobrze, jakie wymagania możemy spełnić, a jeśli w pewnych kwestiach nie damy rady, poinformujmy o tym od razu.