Dlaczego higiena rąk jest tak ważna

Dlaczego higiena rąk jest tak ważna

W obecnych czasach ogromny nacisk kładzie się na dbanie o higienę. To właśnie dłonie mają kontakt z przedmiotami, które są siedliskiem bakterii, przez co narażone są na kontakt z patogenami i wirusami a ich odpowiednia dezynfekcja zdecydowanie minimalizuje ryzyko zakażenia. Ta prosta czynność zapobiega rozprzestrzenianiu się wielu chorób, a raporty WHO niezmiennie od lat podkreślają rolę higieny rąk w profilaktyce zdrowotnej.

Higiena rąk 

Zgodnie z obowiązującą ustawą zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorobach zakaźnych u ludzi, jesteśmy zobowiązani robić wszystko aby nie dopuścić do powstania i przenoszenia chorób zakaźnych. Obowiązek ten jest szczególnie ważny w przypadku podmiotów leczniczych gdzie przyjmowani są pacjenci zarówno zdrowi, jak i chorzy na choroby zakaźne.

Dezynfekcja rąk w sektorze medycznym

Higiena rąk jest także ważna, w sektorze medycznym czy gastronomicznym, tu bardzo popularne są zarówno mydła w płynie, płyny do dezynfekcji rąk, mydła dezynfekujące, oraz wkłady dozowników na mydło. Polecamy także dozowniki łokciowe, które pozwolą na bezdotykowe dozowanie płynów dezynfekujących. Są to mocne preparaty, produkty o przeznaczeniu profesjonalnym, co oznacza ich wysoką skuteczność, dlatego podczas dezynfekcji zaleca się dodatkową pielęgnację skóry, np. kremami nawilżającymi do rąk .

Dezynfekcja rąk w miejscach publicznych

Wiele z nas szczególnie w miejscach publicznych, używa środków do dezynfekcji rąk, takich jak mydła czy żele. W tym przypadku stosuje się łagodniejsze środki niż w szpitalach, ponieważ agresywna dezynfekcja zabijają również nieszkodliwe zarazki, których organizm potrzebuje do wzmocnienia odporności.

Dla warsztatów i firm produkcyjnych – istnieją specjalne preparaty o dużej skuteczności, takie jak żele i pasty – bardzo skuteczne w usuwaniu najtrudniejszych zabrudzeń. 

Myj ręce zawsze:

  • przed przygotowaniem posiłków i po zakończeniu tej czynności
  • przed jedzeniem 
  • przed higieną jamy ustnej 
  • po wyjściu z toalety
  • po kontakcie ze zwierzętami domowymi (np. psem lub kotem).

Pamiętajmy, że higiena dłoni jest niezbędna na co dzień, w każdej sytuacji, również w trakcie choroby. Na dłoniach przenoszone są bakterie, wirusy i pasożyty, które często nie dają natychmiastowych objawów.