Jakie typy rolet możemy spotkać w sklepach?

Jakie typy rolet możemy spotkać w sklepach?

Rolety zewnętrzne od lat zyskują na popularności jako estetyczna, trwała i wielofunkcyjna osłona okien. Możemy nabyć trzy rodzaj tych rolet: elewacyjne (standard, natynkowe, adaptacyjne ), nadokienne, nakładane na okno (podtynkowe).

Typ elewacyjny

W rolecie elewacyjnej jej skrzynkę (obudowa z mechanizmem, w niej znajduje się zwinięty pancerz) przymocowuje się do ściany zewnętrznej budynku (na elewacji – stąd nazwa). Skrzynka zajmuje miejsce tuż nad oknem. Prowadnice pancerza rolety mocuje się po obu stronach wnęki okiennej. Pancerz to metalowa listwy ułożone poziomo (“żaluzja”), z izolacją poliuretanową. Jeżeli mamy do czynienia ze ścianą jedno lub trójwarstwową, do zamontowania wystarczą kołki montażowe. Jeśli ściana wokół okna jest dwuwarstwowa, potrzebne są kotwy mocowane w warstwie nośnej muru. Pewnym mankamentem rolet elewacyjnych jest tworzenie przez skrzynkę rolety “wypustki” nad oknami. Wiele zależy od stylu i przeznaczenia budynku, jednak stale trzeba baczyć na osadzanie się na skrzynce rolety kurzu, śniegu czy np. sadzy z kominów sąsiednich budynków.

Typ nadokienny

Kanciastych “wypustek” nie tworzą natomiast rolety nadokienne – skrzynkę instaluje się we wnęce okiennej. Mocuje się ją do ramy okna w miejscu pod nadprożem, prowadnice zaś do profili pionowych ramy. Nadokienne rolety zewnętrzne występują w dwóch wersjach – zwijających się prawo- lub lewoskrętnie. Zwijane prawoskrętnie zapewniają nieco lepszą izolację okna, bowiem rozwinięty pancerz znajduje się dalej od niego. Dzięki temu między pancerzem rolety a szybą pozostaje większa ilość powietrza.

Typ nakładany

Rolety zewnętrzne określane jako nakładane nadają się do zastosowania przede wszystkim przy montażu nowych okien. Skrzynkę osłony należy umieścić między górnym fragmentem ramy okna a ościeżem. Jeżeli instalujemy rolety przy okazji wymiany okien, pamiętajmy, że nowe okno będzie niższe niż poprzednie. Zasadnicza zaletą nakładanych rolet zewnętrznych jest ich mała widoczność – z zewnątrz są osłonięte izolacją i tynkiem, zaś wewnątrz zakrywają je dopasowane profile maskujące. Dzięki temu nie gromadzą również zanieczyszczeń, a skrzyni nie zagrażają złe warunki atmosferyczne.

Sterowanie

Rolety zewnętrzne każdego z wyżej wspominanych typów mogą być sterowane na dwa sposoby. Prostszy z nich to sposób ręczny. Regulujemy położenie pancerza z pomocą zwijacza z linką albo taśmą lub, przy dużych oknach, mechanizmu korbowego.
Alternatywą jest mechanizm oparty o silnik elektryczny, regulowany przewodowo lub zdalnie. Wariant silnikowy, zwłaszcza zdalny, jest kosztowniejszy, jednak trudno przecenić jego zalety i potencjał. Dzięki niemu nie tylko można sterować wszystkimi roletami np. na piętrze czy w całym budynku łącznie, lecz również zintegrować osłony okien z systemem inteligentnego zarządzania budynkiem oraz urządzeniami alarmowymi.

Pamiętajmy, że rolety elewacyjne, zatem o najprostszej konstrukcji, możemy zamontować samodzielnie. Pozostałe rodzaje wymagają ręki fachowca. Rolety Chorzów – zdecydowanie ta firma poradzi sobie z każdym zadaniem związanym z montażem i naprawą rolet.