Jak dobrać baterię do wanny
Przy wyborze baterii do wanny powinniśmy zadać sobie szereg pytań dotyczących funkcji jakie ma ona spełniać. Warto wiedzieć, że poza klasycznymi modelami nawannowymi czy kolumnami prysznicowymi istnieją też inne rodzaje baterii. Napełnianie wanny może odbywać się na dwa sposoby: poprzez przelew lub poprzez wylewkę wannową. Każde rozwiązanie jest uzależnione od efektu wizualnego jaki pragniemy uzyskać – zastosowanie napełniania przez przelew zalecane jest dla minimalistycznego wystroju, ponieważ takie rozwiązanie wiąże się z zamontowaniem niewielkiej ilości elementów i zazwyczaj funkcje połączone są w jednym pokrętle (funkcja przelewu z opcją nalewania wody). Jeśli zdecydujemy się na napełnianie przez wylewkę, musimy liczyć się z tym, iż potrzebować będziemy więcej miejsca na dodatkowe elementy armatury. Zobaczmy zatem jakie rodzaje baterii wannowych są dostępne obecnie na rynku.
Baterie do napełniania wody za pomocą przelewu wannowym
Tego rodzaju baterie wannowe zaopatrzone są we wbudowaną część, dzięki której doprowadzona jest woda. Niezbędne w tym wypadku jest zastosowanie technologii, poprzez którą przepływ wody jest jednostajny i wynosi on mniej więcej 18 litrów na minutę. Należy jednak zwrócić uwagę, że takie baterie powinny posiadać 2 lub 3 wyjścia wody (do słuchawki prysznicowej czy deszczowni górnej).
Baterie do napełniania wody za pomocą wylewki wannowej
Tutaj występuje znacznie więcej opcji niż w bateriach przelewowych i są one następujące: poprowadzenie wylewki wannowej ze ściany, bateria nawannowa, bateria wannowa ścienna czy kolumna prysznicowa. Te wszystkie sposoby mają swoje wady i zalety. Wylewka wannowa ze ściany musi mieć odpowiednią długość, gdyż należy pamiętać, że strumień wody powinien spadać do wnętrza wanny, nie może ona być również w miejscu, w którym planujemy się opierać plecami, ani na wysokości kolan podczas kąpieli, gdyż taka lokalizacja nie będzie komfortowa dla użytkowników. Jeśli chodzi o baterię nawannową należy uwzględnić ilość otworów-czy poza słuchawką prysznicową planujemy również zamontować deszczownicę czy hydromasaż. W przypadku baterii wannowej ściennej szczególnie ważna jest kwestia szerokości brzegu wanny i długości wylewki wannowej, powinna być ulokowana tak by wąż prysznicowy był wstanie dosięgnąć do drugiego końca wanny. Z kolei jeśli chodzi o kolumnę prysznicową zwróćmy uwagę na to czy woda z wylewki nie będzie spływać po ściance wanny. Często tego rodzaju rozwiązania mają wylewki wbudowane pod kątem, a wtedy techniczne rozmiary nijak się mają do tego gdzie rzeczywiście sięga strumień wody.
Jeżeli szukasz wysokiej jakości baterii – odwiedź sklep marki SOTBE
Baterie wolnostojące
Najważniejsze jest to w jakim miejscu ma stać bateria. Najbardziej komfortowym w użytkowaniu jest ustawienie baterii w połowie dłuższego boku wanny, ponieważ bardzo szybko jesteśmy wstanie dosięgnąć ręką podczas kąpieli do regulatorów. Takie ustawienie jest korzystne również ze względu na fakt, iż strumień wody nie jest kierowany na ścianki wanny a na jej dno, co wygląda bardziej estetycznie, a przede wszystkim funkcjonalne. Ważną sprawą jest również odpowiednie przygotowanie projektu w jaki sposób woda będzie wyprowadzana. Przestrzenie między posadzką a wyprowadzeniami powinny być szczelne i trwałe, warto też zastanowić się czy w naszej łazience takie podłączenia nie wymagają dodatkowych wzmocnień. Będzie to również zależało od budowy baterii, czy posiada ona jedną czy dwie nogi, w takim przypadku zupełnie różne są sposoby ich montowania i poziomowania.
One thought on “Jak dobrać baterię do wanny”
Comments are closed.
Najważniejsze jest to w jakim miejscu ma stać bateria. Najbardziej komfortowym w użytkowaniu jest ustawienie baterii w połowie dłuższego boku wanny, ponieważ bardzo szybko jesteśmy wstanie dosięgnąć ręką podczas kąpieli do regulatorów.