Czy warto wybrać sufit podwieszany?
Sufity podwieszane są można stosować w budynkach użyteczności publicznej, a także w budownictwie mieszkaniowym. Przy ich pomocy jesteśmy w stanie ciekawie kształtować przestrzeń i aranżować pomieszczenia na przeróżne sposoby. Sufit podwieszany to nic innego jak dodatkowy sufit, który obniża wysokość pomieszczenia o od 9 do 15 centymetrów. Jego konstrukcja jest lekka, montowana poniżej stropu.
Sufit podwieszany – zastosowania, inspiracje, pomysły
Sufity podwieszane mają wiele różnych zastosowań. Mogą one ukryć nierówności stropu czy ukryć instalację. Taka konstrukcja izoluje oraz wytłumia pomieszczenie, a dodatkowo wpływa na estetykę wnętrza. Za pomocą sufitów podwieszanych można tworzyć sufity wielopoziomowe, umieścić w nich izolację akustyczną oraz termoizolację. Co ciekawe sufity podwieszane zwiększają bezpieczeństwo pożarowe. Jednak największą zaletą tej konstrukcji są nieograniczone możliwości estetyczne. Przykładowo oświetlenie sufitu podwieszanego bywa bardzo kreatywne i oryginalne – tutaj wykorzystać można węże świetlne, taśmy świetlne czy diody LED. Ilość sposobów w jaki sufit podwieszany może ukształtować nasze pomieszczenie zależy tylko od nas.
Sufit podwieszany w praktyce
Sufity podwieszane są stosunkowo łatwe w montażu i łatwo można je zdemontować. Eksploatacja sufitów tego typu oraz ich bezpieczeństwo również nie sprawia wielu problemów. Należy czyścić je poprzez odkurzanie szczotką z miękkim włosiem. Na rynku istnieją także tzw. sufity higieniczne, które można czyścić za pomocą mokrej ściereczki.
Oczywiście sufity podwieszane mają swoje wady. W pomieszczeniach z zwiększoną wilgotnością należy stosować sufit z płyt odpornych.Trzeba też zauważyć, że nie wszystkie stropy wytrzymają takie obciążenie, zwłaszcza w przypadku starego budownictwa. Następną kwestią są przewody gazowe – aby je schować pod sufitem podwieszanym wymagane są stosowne pozwolenia ze względu bezpieczeństwa. Dlatego przed zamontowaniem sufitu podwieszanego w naszym budynku należy przemyśleć te wszystkie kwestie.
Jakie są najczęstsze błędy przy montażu?
Podczas montażu sufitu podwieszanego można popełnić wiele błędów, które mogą wpłynąć nie tylko na jakość, ale i na bezpieczeństwo tej instalacji. Częstym błędem jest nieprawidłowe dobranie typu płyty gipsowo-kartonowej Typ płyty gipsowo-kartonowej należy dobierać z zależności od wilgotności powietrza w pomieszczeniu, akustyki czy funkcji ognioodpornej. Sufity mogą pochłaniać dźwięk lub stać się ognioodporną barierą jeśli dokonamy odpowiedniego wyboru płyty.
Można również popełnić błąd dobierając typ zawiesia do rusztu oraz typ rusztu. Te dwie kwestie mają kluczowy wpływ na wytrzymałość konstrukcji oraz jej funkcjonalność. Wszystko zależy od odległości w jakiej sufit znajduje się od stropu oraz od funkcji, którą ma pełnić np. bariera ognioodporna. Czynnikiem decydującym o naszym bezpieczeństwie jest dobór odpowiednich elementów kotwiących. Należy dopasować je indywidualnie w zależności od rodzaju stropu do którego podwiesimy sufit.
Trzeba także pamiętać o umiejętnym przekręceniu płyt do konstrukcji nośnej. Przy wykorzystywaniu niesystemowych materiałów musimy pamiętać, że o wytrzymałości kombinacji materiałów decyduje jej najsłabsze ogniwo. Jeśli któryś z elementów zostanie nieprawidłowo zamocowany, cała konstrukcja może przestać spełniać swoją funkcję albo stać się niebezpieczna. Warto również wspomnieć o zachowaniu prawidłowych warunków klimatycznych przy montażu oraz nie obciążać bez przesady sufitu. Jeśli będziemy mieć na uwadze wszystkie te wskazówki, montaż sufitu podwieszanego nie powinien być problematyczny.
One thought on “Czy warto wybrać sufit podwieszany?”
Comments are closed.
Sufity podwieszane mają wiele różnych zastosowań. Mogą one ukryć nierówności stropu czy ukryć instalację.