Naturalny kamień elewacyjny – ekologia i wytrzymałość
Kamień elewacyjny może stanowić ozdobę domu oraz alternatywne rozwiązanie dla tynku. Jednym z wielu odmian kamienia elewacyjnego, jest kamień naturalny. Jedną z licznych cech tego surowca, jest jego odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne- nie jest mu straszny grad czy mróz. Dzięki tym właściwościom montuje się go tylko raz, za pomocą kotw stabilizujących i nośnych, a dzięki różnorodności, istnieje wiele zastosowań dla tego rozwiązania, którego miejsce (czy na zewnątrz, czy wewnątrz) zależą od jego jakości.
Do elewacji możemy wykorzystać granit (jeden z najtwardszych kamieni występujących w naturze), wapień, bazalt (jeżeli chodzi o właściwości, to można porównać go z granitem), piaskowiec, łupek (jeden z tańszych kamieni. Popularny ze względu na swój wygląd), kwarcyt (twardy kamień wyróżniający się połyskującymi elementami), marmur (występuje w wielu wariantach kolorystycznych) i onyksy (jest prześwitujący, co daje olbrzymie możliwości, jeżeli chodzi o projektowanie wnętrza).
Naturalny kamień elewacyjny jako ozdoba wewnątrz i na zewnątrz mieszkania.
Użycie kamienia naturalnego na zewnątrz, chociaż nieco droższe, jeżeli porówna się ceny z wyrobami sztucznymi, zapewni trwałość na całe życie, z uwagi na ich ogromną wytrzymałość na warunki pogodowe. Kamień taki jest odporny na nasiąkanie, dzięki czemu nie będzie pękał po zimie, jest mrozoodporny, lepiej trzyma ciepło i nie traci nic ze swoich właściwości estetycznych, mimo upływu czasu. Wśród kamieni używanych na zewnątrz, można wymienić kwarc, bazalt czy granit. Może przybierać on naprawdę różne formy- podział następuje ze względu na sposób obróbki oraz barwę. Ze względu na formę obróbki, kamień dzielimy na:
1. Nieformowany (łupany);
2. Formatowany: łamany;
3. Formatowany- tylko cięty oraz cięty i dodatkowo obrabiany (np. jeżeli są gładzone krawędzie).
Zwykle do ozdoby wnętrz używa się kamieni gorszej jakości o porowatej powierzchni- marmur, trawertyn i piaskowiec. Przy wykorzystaniu ich na zewnątrz należy zastosować środki chemiczne odpowiednie do tego zadania, jednak taka impregnacja jest bardzo uciążliwa. Kamień do ozdoby wnętrza musi być surowy.
Kamienie występują w różnych kolorach, które są zależne od jego składu. Piaskowiec przybiera barwy od białej do niemal czarnej, a wśród nich są odmiany posiadające kolor żółty lub czerwonawy. Barwy wapienia zależą od okresu, z którego pochodzi. Kamienie stosowane wewnątrz też posiadają różne zabarwienie- np. granit może być różowy lub czerwony. Poza bazaltem czarnym lub szarym można znaleźć zielony.