Jak wygospodarować w domu miejsce na garderobę?

Jak wygospodarować w domu miejsce na garderobę?

W sypialni, osobnym pokoju czy jeszcze gdzie indziej? W artykule doradzamy, gdzie najlepiej usytuować garderobę.

Trudno nie docenić takiego pomieszczenia w domu jak garderoba. Niezależnie od tego, czy jej funkcję pełnić będzie szafa, czy osobno wydzielony pokój, jej zalety zostają dostrzeżone przez coraz większą grupę osób, które decydują się na posiadanie własnej unikalnej przestrzeni na ubrania i inne akcesoria. Jej aranżacja może jednak przyprawić o mały zawrót głowy – szczególnie jeśli nie dysponujemy zbyt dużym mieszkaniem. Podpowiadamy, jak i gdzie umieścić praktyczną, a jednocześnie przyjemną dla oka garderobę.

1. Więcej niż szafa

Miejsce na odzież, obuwie oraz dodatki to bardzo osobisty teren – nawet jeżeli metraż Twojego domu nie pozwala wygospodarować przestrzeni większej niż głębokość jednego metra. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest standardowa szafa, którą z powodzeniem umieścisz w sypialni albo na korytarzu. O ile pierwszy pomysł wymaga jedynie komfortowego rozmieszczenia sprzętów w lokalu, o tyle drugi często przysparza więcej problemów. Dzieje się tak dlatego, ponieważ przedpokój w mieszkaniu pełni zazwyczaj wyłącznie funkcję przechodnią i nie jest zazwyczaj przystosowany pod inne możliwości.

Co zrobić, kiedy jego rozmiar nie pozwala na swobodne ustawienie poszczególnych elementów? Najbardziej komfortowym i praktycznym pomysłem będą meble na miarę. Dzięki nim idealnie dopasujesz wielkość garderoby do swoich upodobań, a jednocześnie nie będą zawadzać w korytarzu. Szafa z rozsuwanymi drzwiami oraz dużym lustrem nie tylko zabezpieczy zawartość przed kurzem i spojrzeniami gości, lecz także optycznie powiększy przestrzeń. Posiadasz dziesiątki par butów? Dzięki meblom dostosowanym precyzyjnie do Twoich potrzeb znajdziesz na nie miejsce np. w półkach podwieszanych pod sufitem.

Decydując się na takie rozwiązanie, pamiętaj o dobrym oświetleniu, które maksymalnie rozjaśni wnętrze szafy, pozwalając na jej wygodne użytkowanie oraz pozwoli z przyjemnością stylizować się przed lustrem.

2. Artystycznie i z fantazją

Inną opcją na garderobę w mieszkaniu jest praktyczne wykorzystanie takich miejsc, jak wnęki w pokojach. Zaletą takiego pomysłu jest jego cena – wystarczy zainwestować w wolno stojący wieszak lub drążek o odpowiedniej długości… i gotowe! Rozwiązanie to jest doskonałe dla osób, które uwielbiają zmiany, a swoje ubrania i gadżety traktują nie tylko jako rodzaj ozdoby dla siebie, lecz także sposób na czasową i urozmaiconą dekorację wnętrza.

Nieosłonięta przestrzeń na odzież i dodatki sprawia, że niemal kompletna jej zawartość pozostaje na widoku. To fantastyczny pomysł dla miłośników mody, którzy często pozostają niezdecydowani co do tego, jaką kreację wybrać. Wystarczy jeden rzut oka na całość garderoby i wizja rodzi się sama!

3. Rodem z Hollywood

Najłatwiejszym i najbardziej wygodnym miejscem na Twoje osobiste bibeloty jest oddzielny pokój. W zależności od jego wielkości możesz pozwolić sobie na mniej lub bardziej funkcjonale, komfortowe albo efektowne rozwiązania. Duży lokal sprawi, że codzienne przygotowywanie się na wyjście stanie się prawdziwą przyjemnością.

Co powinno znajdować się w takiej garderobie? Jeżeli metraż pomieszczenia na to pozwala, zainwestuj w ogromne lustro, które pozwoli ocenić stylizację nie tylko z bliska, lecz także obejmie całość postaci z odległości 2–3 metrów. Odkryte wieszaki sprawią, że wnętrze zachowa swój rozległy rozmiar, natomiast szafy, półki oraz komody zdecydowanie lepiej zabezpieczą ubrania przed zabrudzeniami oraz płowieniem, które jest spowodowane światłem słonecznym.

Pokój przeznaczony na garderobę może również posłużyć jako miejsce przechowywania wielu innych rzeczy, których na co dzień nie chcesz eksponować w swoim mieszkaniu. To znakomity schowek na odkurzacz czy sprzęt sportowy, jeżeli stawiasz wyłącznie na praktyczny aspekt tego pomieszczenia. Warto jednak tchnąć w nie nieco kreatywności i stworzyć w domu miejsce, które oczaruje intymnością i klimatem. Powodzenia!