Pielęgnacja mebli z wikliny – przydatne wskazówki

Pielęgnacja mebli z wikliny – przydatne wskazówki

Kontynuując temat mebli ogrodowych, proponujemy porozmawiać o tak popularnej formie wystroju, jak meble z wikliny.

Weble wiklinowe, z trzciny, naturalnego lub sztucznego rattanu są niewątpliwymi faworytami w lecie. Z przyjemnością wyposażamy werandy i tarasy w przytulne stoły, fotele i sofy, tworząc harmonijną atmosferę naszych ulubionych miejsc do wypoczynku.

Jak dbać o wiklinowe meble, by służyły jak najdłużej?

Aby meble z wikliny służyły długo, należy dbać o to, biorąc pod uwagę kilka podstawowych zasad. W tym artykule podzielimy się prostymi i skutecznymi metodami pielęgnacji mebli z wikliny i nie tylko.

Cechy mebli z wikliny

Każde meble z wikliny ma dwa słabe punkty: mocowania i tkaninę. Bez względu na to, jak wysokiej jakości materiał do produkcji wiklinowego krzesła lub sofy zostały użyte, jeśli elementy mocujące są wykonane w niewłaściwy sposób, takie meble nie przetrwają długo. To samo dotyczy niezawodności tkaniny. Luźna struktura łączenia elementów tkackich prowadzi do dość szybkiego zwisania materiału.

Dbanie o meble z wikliny różni się w zależności od tego, z jakiego materiału wykonany jest dany mebel. Wspólne dla każdego mebla z wikliny jest rada o pielęgnacji lakieru. Nie należy umieszczać produktów blisko otwartego ognia, należy unikać uszkodzeń mechanicznych i unikać korozyjnych substancji na powierzchni mebli z wikliny.

Meble z wikliny wierzbowej jest dobrze umyć ciepłą wodą z dodatkiem mydła lub detergentu przy użyciu szczotki o średniej twardości. Jeśli pleciony produkt jest nieco zdeformowany, można go przywrócić do poprzedniego kształtu poprzez naciągnięcie.

Meble rattanowe

Po pierwsze, nie umieszczaj takich mebli na słońcu – pod wpływem promieniowania UV zmieni się jego kolor. Po drugie, uważaj na wodę. Odporny na wysoką wilgotność rattan jest jednak w stanie bardzo ucierpieć z powodu bezpośredniego uderzenia ulewnego deszczu na jego powierzchnię.

Pielęgnacja mebli rattanowych

Pielęgnacja mebli rattanowych powinna być regularna. Aby usunąć kurz, meble rattanowe można odkurzać go wilgotną szmatką. Aby usunąć plamy, odpowiedni jest słaby wodny roztwór detergentu.

Meble z trzciny

Meble trzcinowe są okresowo czyszczone za pomocą odkurzacza z wąską i delikatną dyszą. Aby ułatwić czyszczenie, możesz wytrzeć takie meble szmatką zanurzoną w słonej wodzie. W przypadku silnych zanieczyszczeń powierzchnia produktu może być traktowana słabym wodnym roztworem detergentu, a następnie dokładnie wytarta suchym ręcznikiem.

Meble bambusowe

Takie meble wymagają bardzo delikatnej pielęgnacji. Nie można ich myć, dlatego w przypadku zabrudzeń dopuszcza się jedynie obróbkę powierzchni wilgotną gąbką, a następnie wytrzeć suchą szmatką. Aby zapewnić długotrwałą i niezmienną strukturę powierzchni, bambusowe meble pokryte są warstwą specjalnego lakieru.

Więcej porad znajdziesz na malanuku.pl