Odnawianie i odświeżanie starych mebli

Odnawianie i odświeżanie starych mebli

Momentami tak bardzo przywiązujemy się do pewnych mebli, iż trudno nam pozbywać się ich, choćby gdy ich sława dawno wygasła. Innym razem, patrząc na starą szafę lub komodę, jaka nie oszałamia już jak kiedyś, planujemy zmiany, ale nie stać nas na nowoczesne urządzenie. Niezależnie od powodu, odrestaurowanie starych mebli jest idealnym wyjściem: oszczędnościowym, modnym, natomiast dla wielu wygodnym. W związku z tym jak odnowić meble?

Odświeżanie starych mebli – od czego zacząć?

Nim zdecydujesz się na odświeżenie zabytkowego mebla oceń jego wygląd. Precyzyjne oględziny pomogą ci zdecydować, czy potrzebuje on tylko odnowienia odcienia, malowania kryjącego, lub może lepiej będzie, gdy pokryjesz go okleiną czy tapetą, jakie całkowicie zamaskują wszelkie błędy. Zwróć także uwagę na zadrapania, ślady po drewnojadach, przetarcia oraz pozostałe braki, jakie być może trzeba będzie osłonić przed dalszymi pracami.

Jak odrestaurować stare meble drewniane natomiast jak laminowane?

Meble drewniane dają nam wiele więcej możliwości – drzewo można szlifować, poprawiać jego odcień ochraniając słoje drzewa, malować, ponieważ drzewo dobrze stosuje farbę, lakierować, woskować, politurować. Identycznie jest z naturalnym fornirem czy sprasowanym drzewem posiekanym w arkusze, natomiast potem naklejanym na deskę. Z fornirem należy natomiast uważać podczas polerowania – niezwykle łatwo jest zniszczyć delikatną warstwę. Gdy już zeszlifujemy nasze meble, to możemy zdecydować się na malowanie mebli, obecnie na rynku znajdziemy wiele farb w różnych kolorach.

Odrestaurowanie powłoki

Jeżeli zauważyliśmy, iż mebel nie ma dużych zniszczeń najłatwiejszym sposobem na jego naprawienie będzie pokrycie zniszczonych przestrzeni kolejną powierzchnią osłonową. Nanosimy kolejną powierzchnię lakieru, lub lakierobejcy na starą. Kolorystyka na całym meblu się wyrówna, natomiast wszystkie uszkodzenia, takie jak zadrapania lub wymatowienia, zostaną zneutralizowane. Zastosowana folia do oklejania mebli to dobry wybór, dzięki czemu możemy nadać im indywidualnego charakteru.

Jak pomalować meble?

Po dobrym przygotowaniu przestrzeni ubezpieczmy miejsce pracy. Zaklejmy pozostałe podłoża za pomocą folii oraz taśmy malarskiej, folię ułóżmy także na ziemi. W pierwszej kolejności farbę umieszczajmy na ciężko osiągalne zaułki, katy oraz załamania – pomoże nam w tym mały pędzelek. Potem, za pomocą szerszego pędzla czy walca, pociągnijmy większe przestrzenie. Do uzyskania dobrego rezultatu będziemy potrzebować paru warstw farby. Dodatkową powłokę farby nałóżmy po całym wyschnięciu poprzedniej.