Projekty domów szkieletowych – czym charakteryzują się popularne ,,kanadyjczyki”?

Projekty domów szkieletowych – czym charakteryzują się popularne ,,kanadyjczyki”?

Domy szkieletowe są niezwykle popularne w Kanadzie i krajach skandynawskich. Od jakiegoś czasu zyskują uznanie również w Polsce. Chociaż przechadzając się po osiedlach można dostrzec zdecydowanie więcej domów murowanych, projekty domów szkieletowych mogą zaoferować nam to, czego tradycyjne konstrukcje nie zapewniają. Co to takiego?

Czym różnią się projekty domów szkieletowych od murowanych?

Podstawowym pytaniem, jakie należy sobie zadać jest ,,Czym różnią się projekty domów szkieletowych od tych murowanych?”. Nie da się ukryć, że to, w jakiej technologii budowany jest dom bezpośrednio wpływa na jego cechy szczególne, funkcjonalność i design. Chociaż w obu przypadkach można tworzyć konstrukcje trwałe i solidne, w innych kwestiach będą się one znacznie od siebie różnić. Domy murowane zazwyczaj buduje się przez dwa sezony. Większość osób twierdzi, że są to budowle, które będą służyć przez lata i są wznoszone z myślą o przyszłych pokoleniach. Faktycznie – coś w tym jest. Masywny mur zapewnia doskonałą ochronę przed silnym wiatrem czy innymi niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. A jak sprawa ma się w przypadku domów szkieletowych? Tutaj budowa przebiega bardzo sprawnie. Cała konstrukcja może powstać już w zaledwie kilka miesięcy. Czy to świadczy, że są to domy mniej solidnie wykonane? Można powiedzieć, że budowle szkieletowe nie są tak trwałe, jak te murowane, ale nie oznacza to, że nie zapewnią ochrony przed różnymi czynnikami zewnętrznymi. Jeśli zaś chodzi o kwestię termoizolacji, dom murowany lepiej utrzymuje ciepło, ale dzięki dodatkowym warstwom izolacyjnym konstrukcja szkieletowa może być równie ciepłochronna. Większy problem będzie stanowić raczej trudność w tłumieniu dźwięków, jaką mają ,,kanadyjczyki”. Z tego względu lepiej budować je na parcelach oddalonych od miejskiego zgiełku.

Projekty domów szkieletowych – komu przypadną do gustu?

Z uwagi na to, że projekty domów szkieletowych mają swoje specyficzne wady i zalety, nie przypadną do gustu wszystkim. Są osoby, które preferują konstrukcje murowane, ponieważ wierzą, że są one trwalsze. Kto w takim razie powinien zainteresować się domami szkieletowymi? Pierwszą grupą, która na pewno będzie zadowolona z korzyści, jakie dają domy szkieletowe, są młodzi ludzie. Bardzo często nie mają oni wystarczającego budżetu, by wybudować wymarzony dom. Na szczęście projekty domów szkieletowych uwzględniają rozwiązania, które znacznie obniżają koszt budowy. Wznoszenie takiej konstrukcji zajmuje ponadto mniej czasu, więc szybciej będzie można cieszyć się z nowo powstałego wnętrza. Ponieważ w przypadku domów szkieletowych bez problemu można wprowadzić dowolne modyfikacje, jest to też dobra opcja dla osób niezdecydowanych.

Jakie zalety mają budowle wznoszone w technologii szkieletowej?

Projekty domów szkieletowych mają mnóstwo zalet. To przede wszystkim wcześniej wspomniany niski koszt budowy. Dzięki temu więcej osób może pozwolić sobie na rozpoczęcie przedsięwzięcia, jakim jest budowa domu. Co ważne, taka konstrukcja świetnie sprawdzi się również na wąskiej działce, gdyż pozwala na wykonanie węższych fundamentów. Projekty, takie jak te dostępne na stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_szkielet_drewniany.html możliwe są również do zrealizowania w krótkim czasie. Takie przykłady utwierdzają w przekonaniu, że budowa domu może przebiec sprawnie i bezproblemowo. Dom szkieletowy pozwala na eksploatację przez minimum 50 lat i to bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu. Obala to teorię, jakoby tego typu konstrukcje nie były trwałe.