Jakie oświetlenie do hoteli?

Jakie oświetlenie do hoteli?

Oświetlenie jest kluczem do wytworzenia odpowiedniego klimatu i stworzenia nieporównywalnej atmosfery. Każdy projektant wnętrz zdaje sobie sprawę z mocy, jaką oferuje nam światło. Odgrywa ono ogromną rolę w tworzeniu wizualnego odbioru miejsc, do których chce się wracać. 

Rola światła jest zwłaszcza ważna w takich miejscach jak hotele. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak wybór odpowiedniego oświetlenia hoteli działa na gości. Począwszy od oświetlenia parkingów, gdzie goście hotelowi zazwyczaj zaczynają swoją przygodę, aż po światło w pokojach. 

Jakie wybrać oświetlenie do hotelu?

Po pierwsze, projekt oświetlenia trzeba podzielić sobie na miejsca i obszary. Nie można przecież dawać światła tego samego rodzaju na parkingu i w pokoju. Nie będzie to wtedy stanowić niepowtarzalnej kompozucji.

Zacząć najlepiej od parkingu. Światło tutaj powinno podkreślać walory naszego pojazdu, więc warto zastanowić się na raczej zimnymi tonami. W barwach zimnych, lepiej widać detale i łatwiej docenić piękno prezentowanych pojazdów. Dodatkowo, źródło światła powinno być dość mocne, by ułatwić parkowanie pod hotelem w ciemne noce, bez ryzyka kolizji z powodów niedopatrzeń. Nie może być oczywiście za mocne, by nie oślepiać kierowców.

Drugim punktem jest oświetlenie zewnętrzne. Tutaj projekt zależy od charakteru hotelu. Przykładowo, jeśli chcemy podkreślić wielkość budynku czy występowanie niektórych elementów, warto zastanowić się nad światłem prowadzonym od dołu, powodując iluzję wielkości. Barwa tego światła najczęściej powinna zależeć od stylu architektonicznego i wieku budynku. Nowe, przeszklone konstrukcje bardziej lubią światło zimne, natomiast starsze konstrukcje lepiej prezentują się w ciepłych barwach. Światło montowane na zewnątrz musi być również przemyślane pod względem funkcjonalnym. Nie należy dopuścić do sytuacji, gdy doprowadza na przykład do naświetlenia pokojów gościnnych w nocy.

Jeśli chodzi o recepcje, oświetlenie jest tutaj najważniejsze. Jest to serce naszego hotelu i oświetlenie tutaj powinno być bez zarzutu. Popularnością tutaj cieszą się raczej ciepłe barwy, ponieważ mniej męczą oczy i sprawiają wrażenie komfortu i przytulności. Tworząc projekt oświetlenia recepcji, warto sięgnąć po kompozycje tworzone na zamówienie. Dzięki temu unikniemy wprowadzaniu powtarzalności i możemy dostosować oświetlenie do naszych preferencji.

Oświetlenie pokojów również stanowi fundamentalne znaczenie. Przede wszystkim, warto postawić na funkcjonalność. Światło musi pozwalać na pracę klientów biznesowych przy pełnej ciemności na zewnątrz, zarówno tworząc niepowtarzalny klimat. Szczegóły oczywiście również zależą od charakteru hotelu, jednak najpopularniejsze pozostają ciepłe barwy.