Ekrany do projektorów i rzutników

Ekrany do projektorów i rzutników

W XXI wieku coraz popularniejsza jest koncepcja inteligentnego domu, czyli koncepcji połączenia urządzeń, sprzętu RTV i rzeczy codziennego użytku w ramach jednej domowej sieci. Dzięki takiemu połączeniu, przedmioty te uzyskują dodatkowe funkcje, a nasze domostwo staje się na swój sposób inteligenty.

Jednym z elementów współczesnych inteligentnych domów jest rzutnik, lub projektor który często zastępuje tradycyjny telewizor lub służy jako wyposażenie kina domowego. Zwykle podczas zakupu takie projektora bardzo zwraca się uwagę na detale techniczne co jest oczywiście bardzo słuszne. Warto jednak zwrócić uwagę, że projektor jest niczym bez odpowiedniej powierzchni na której może wyświetlać obraz. Niestety rzadko się poświęca wystarczającą uwagę na zakup odpowiedniego ekranu do projektorów i rzutników. Ceny sprzęty prezentacyjnego sprawdzisz pod adresem https://bitsmart.pl/sprzet-prezentacyjny.

Dlaczego ekran?

Użytkownicy projektorów często decydują się na korzystanie ze zwykłej białej ściany podczas oglądania obrazu z projektora. Niewątpliwą zaletą tego typu nawierzchni jest nisko koszt, o ile posiada się odpowiednio dużą ścianę. Jeżeli jednak zależy nam na wykorzystanie maksymalnych możliwości projektora i uzyskaniu najlepszej jakości obrazu powinniśmy zainwestować w odpowiedni do tego przeznaczony ekran.

Zalety ekranów

Zalet tego typu ekranów jest bardzo wiele. Pierwszą z nich jest całkowicie równa powierzchnia. Ściany często posiadają niewielkie ubytki czy nierówności co negatywnie wpływa na jakość obrazu. Powierzchnia ekranu jest z kolei idealnie płaska co eliminuje ten problem. Kolejną jego zaletą jest wyższy współczynnik odbicia światła, dzięki czemu możemy się cieszyć jaśniejszym obrazem podczas korzystania z projektora. Jest to szczególnie zauważalne gdy korzystamy z projektora w świetle dziennym lub sztucznym. Następnym aspektem przemawiającym za ekranem jest czarna obwódka wokół białej powierzchni. Ukrywa ona mankamenty, które są często widoczne na obrzeżach projekcji co czyni widoczny obraz estetyczniejszym.

Rodzaje ekranów

Ekrany do projektorów i rzutników dzielą się na dwie główne kategorie:

  • ekrany ramowe – charakteryzują się sztywną konstrukcją która zapobiega odkształcaniu się materiału z które został wykonany ekran. Zajmują więcej miejsca, jednak są tanie oraz przenośne.
  • ekrany rozwijane – charakteryzują się możliwością zwijania i rozwijania ekranu w sposób manualny lub automatyczny. Są zdecydowanie droższe od ekranów ramowych, jednak posiadają większe możliwości. Istnieje możliwość podłączenia takiego ekranu do projektora, dzięki czemu można połączyć działanie tych dwóch urządzeń. Przykładowo, jeżeli włączy rzutnik, to ekran automatycznie się rozwinie. Mankamentem tego rozwiązania jest brak mobilności, ponieważ taki ekran jest zwykle przytwierdzony na stałe do ściany.

Podsumowanie 

Ekran do rzutnika lub projektora to niezwykle ważny, lecz niestety często pomijany aspekt w projekcie inteligentnego domu. Warto zainwestować w taki ekran, aby móc się w pełni cieszyć najlepszej jakości kinem domowym. Ekrany do projektorów i rzutników od BitSmart.pl spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających.