Tarcica dębowa – najważniejsze informacje w 3 krótkich punktach
Tarcica dębowa jest popularnym produktem, znajdującym zastosowanie przy produkcji podłóg, mebli oraz innych wyrobów stolarskich. Nie wszyscy jednak wiedzą, gdzie jest produkowana i na co zwracać uwagę przy jej wyborze! Z pomocą przychodzi artykuł, z którego dowiesz się:
- Co to jest tarcica?
- Gdzie produkowana jest tarcica dębowa?
- Czy suszenie drewna jest ważne?
Czy jesteś gotowy na odkrycie, czym zajmuje się tartak i jakiej obróbce poddawane jest drewno, zanim trafi na sprzedaż? Zapoznaj się z poniższymi informacjami!
Co to jest tarcica?
Tarcica jest produktem pochodzenia drzewnego, powstającym w procesie rozpiłowywania bądź przecierania podłużnego drewna okrągłego zgodnie z kierunkiem wyznaczonym przez jego podłużną oś. Procedurę tą można przeprowadzić na dwa sposoby:
- przecieranie indywidualne – w jego efekcie otrzymuje się jedną sztukę tarcicy na raz
- przecieranie grupowe – proces o większej wydajności, pozwala uzyskać kilka sztuk tarcicy w jednym cyklu pracy oprzyrządowania
Tarcice dzieli się ze względu na różne parametry, takie jak wymiar, stopień obróbki oraz rodzaj drewna, wykorzystanego do ich produkcji. W dalszych punktach przyjrzymy się szczegółom na przykładzie tarcicy dębowej.
Gdzie produkowana jest tarcica dębowa?
Produkcją tarcic, w tym także tarcicy dębowej zajmują się tartaki. W procesie produkcyjnym wykorzystywany jest w nich specjalistyczny sprzęt:
- obrabiarka – używana do przecierania indywidualnego
- piły traktowe – dzięki możliwości regulowania odległości pomiędzy nimi umożliwiają otrzymanie tarcic o pożądanej grubości w przypadku przecierania grupowego
Ważne jest, aby na swojego usługodawcę wybrać zaufany tartak, którego pracownicy odpowiedzialnie podchodzą do swoich zadań. Szczególnie wysoki poziom usług powinien prezentować producent tarcicy suchej.
Czy suszenie drewna jest ważne?
Suszenie drewna jest procesem kluczowym dla uzyskania solidnego budulca drewnianego. W warunkach naturalnych drzewa są anizotropowe, czyli zmieniają swój kształt w zależności od warunków, w których się znajdują (np. od ilości wody w nich zawartych). Z oczywistych względów takie zjawisko jest w budownictwie niedopuszczalne, dlatego ważne jest, aby odpowiednio przeprowadzić proces suszenia. W przypadku, gdy tarcica dębowa będzie suszona w nieprofesjonalny sposób, pojawić się może wiele nieoczekiwanych problemów:
- spaczenia
- pęknięcia desorpcyjne
- wadliwa wilgotność
- naprężenia resztkowe
- wyciekanie żywicy
- rozluźnienie sęków
- przebarwienia
- zaplamienia
Ze względu na ryzyko wystąpienia powyższych komplikacji, podczas zakupu zawsze należy dopytać producenta o wilgotność drewna. Tarcica dębowa suszona powinna utrzymywać ten parametr na poziomie 8-10% (stosunek całkowitej masy wody, zawarty w drewnie do masy drewna zupełnie suchego o tej samej objętości).