Skuteczne czyszczenie ekranu laptopa

Skuteczne czyszczenie ekranu laptopa

W dzisiejszych czasach spędzamy mnóstwo czasu wpatrując się w ekran laptopa, tabletu lub komputera. Oznacza to, że rośnie ryzyko przypadkowego zanieczyszczenia naszego sprzętu kawą, jedzeniem, czy chociażby brudnymi palcami. No cóż, zdarza się nam również… kichnąć mając laptop na swoich kolanach. Ponadto ekrany laptopów mają tendencję do przyciągania kurzu. Ekran laptopa po prostu łatwo zabrudzić resztkami jedzenia i innymi zanieczyszczeniami, które powodują, że po pewnym czasie sprzęt zaczyna wyglądać nieatrakcyjnie. Mało tego, powierzchnia ekranu łatwo ulega uszkodzeniu, dlatego ważne jest, aby czyścić ją prawidłowo.

Na szczęście czyszczenie ekranu laptopa zajmuje tylko kilka minut i wymaga jedynie kilku podstawowych materiałów. Jaki jest skuteczny przepis na czyszczenie ekranu laptopa? Mniej znaczy więcej. Ważne jest, aby:

 • używać jak najmniejszej ilości środków czyszczących,
 • używać właściwych materiałów w kontakcie z powierzchnią ekranu,
 • stosować jak najdelikatniejszy nacisk, aby zapobiec uszkodzeniu.

Czyszczenie ekranu laptopa ze względu na jego rodzaj

Istnieją dwa podstawowe typy ekranów laptopów: ekrany LCD ze szkłem (wyświetlacz ciekłokrystaliczny) i ekrany LCD bez szkła. Ekrany pokryte szkłem są trwalsze i tolerują więcej wilgoci i silniejsze środki czyszczące, takie jak zwykłe chusteczki dezynfekujące podczas czyszczenia. Ekrany LCD, które nie są chronione szkłem, mogą zostać trwale uszkodzone przez wiele środków czyszczących.

Czyszczenie ekranu laptopa powinno zatem poprzedzać rozeznanie, jaki rodzaj ekranu posiadasz. Zanim rozpoczniesz czyszczenie ekranu laptopa poświęć trochę czasu na zapoznanie się z wytycznymi producenta dotyczącymi czyszczenia i konserwacji urządzenia. Jeśli zapodziałeś gdzieś instrukcję obsługi, możesz ją znaleźć w Internecie.

Czyszczenie ekranu laptopa – czego potrzebujesz?

W jakie narzędzia należy się wyposażyć, aby przeprowadzić czyszczenie ekranu laptopa:

 • ściereczka z mikrofibry
 • gąbka nieścierna
 • woda destylowana
 • ocet
 • alkohol izopropylowy (do nacierania)
 • chusteczka czyszcząca do ekranów

Jak wyczyścić ekran laptopa krok po kroku?

Odłącz laptop. Zanim rozpoczniesz czyszczenie ekranu laptopa pamiętaj, aby zawsze wyłączyć urządzenie i odłączyć je od źródła zasilania. Należy to zrobić ze względów bezpieczeństwa, ale także dlatego, że na wyłączonym ekranie łatwiej dostrzec kurz i zabrudzenia.

Wytrzyj kurz. Użyj czystej, suchej ściereczki z mikrofibry, aby wytrzeć kurz i smugi. Włókna mikrofibry mają większą powierzchnię niż ściereczki bawełniane, dlatego lepiej zatrzymują brud i kurz. Mikrofibra nie pozostawia też żadnych zanieczyszczeń. W czasie czyszczenia nie używaj nadmiernego nacisku, aby nie pozostawić zarysowań.

Usuń smugi i brud. Jeśli chcesz usunąć z ekranu resztki jedzenia lub szczególnie uporczywe zabrudzenia, prawdopodobnie będziesz potrzebować trochę wilgoci. Zanim rozpoczniesz czyszczenie ekranu laptopa na mokro wyłącz laptop i odłącz go od źródła zasilania. Zwilż nierysującą gąbkę lub ściereczkę z mikrofibry wodą destylowaną i wykręć, aby była prawie sucha. Lekko przetrzyj ekran z góry w dół. Osusz ekran suchą ściereczką z mikrofibry. Pamiętaj, aby nie używać wody bezpośrednio z kranu, ponieważ minerały w niej zawarte mogą zniszczyć ekran.

Usuń lepki osad. Jeśli zwykła woda nie usunęła tłustych smug, możesz użyć specjalnego środka czyszczącego do LCD lub chusteczek czyszczących przeznaczonych do ekranów.

Dokładnie czytaj etykiety produktów

W zwykłych produktach czyszczących mogą znajdować się składniki, które mogą trwale uszkodzić ekrany laptopów. Unikaj ich.

Składniki te to m.in.:

 • aceton
 • amoniak
 • kwas etylowy
 • alkohol etylowy
 • alkohol metylowy

Dezynfekcja ekranu laptopa

Dezynfekować chusteczką dezynfekującą w celu usunięcia bakterii można wyłącznie ekrany LCD ze szkłem. Przed użyciem środka dezynfekującego zawsze jednak sprawdź zalecenia producenta. Jeśli ekran jest chroniony szkłem, w pierwszej kolejności odłącz urządzenie, następnie wykręć chusteczkę dezynfekującą, aż będzie prawie sucha, potem delikatnie przetrzyj ekran. Zanim z powrotem włączysz laptop, poczekaj, aż ekran wyschnie.